اکنون ثبت نام کنید

ورود

فراموشی کلمه عبور

رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر کلمه عبور به ایمیل شما ارسال شود.

ورود

اکنون ثبت نام کنید

به سایت توت فرنگی خوش آمدید , جهت عضویت در سایت بر روی لینک زیر کلیک کنید.

کودک حسود و راه هایی برای کنترل حسادت در فرزندان

کودک حسود و راه هایی برای کنترل حسادت در فرزندان

حسادت نوعی احساس است که می تواند به تدریج وارد زندگی فرزندان شما شود و آن ها را به کودک حسود تبدیل نماید. این احساس در فرزند شما می تواند نسبت به خواهران یا برادران، دوستان، یا حتی همکلاسی های او ایجاد شود. گاهی یک فکر ساده در فرزند شما مثل فکر کردن به دوچرخه جدید دوستش می تواند همان جرقه ی حسادت در فرزند شما باشد. شما به عنوان والدین باید قبل از اینکه حسادت به یک عادت بد در فرزندتان تبدیل شود به فکر راه حلی برای آن باشید.

چه رفتار هایی در والدین منجر به تربیت یک کودک حسود می شود؟

حسادت در کودکان اغلب در دوران کودکی و به وسیله رفتار هایی در والدین مثل مقایسه کودکان با یکدیگر ایجاد می شود. در ادامه مقاله چند مورد از بدترین اشتباهات شما والدین را که باعث ایجاد حس حسادت در کودک می شود را می خوانید.

پرورش کودک در ناز و نعمت می تواند باعث ایجاد حسادت در کودک شود

اگر با بزرگ کردن کودک خود در ناز و نعمت زیاد او را بد عادت کنید، وی مستعد این است که به راحتی در خانه  و با کوپکترین ناراحتی احساس شکست کند. مثلا وقتی فرزند جدیدی وارد خانواده می شود، یا وقتی در کنار دوستی نشسته که احساس می کند از خودش قوی تر است احساس نا امنی می کند و در نتیجه فرزند جدید یا دوستش را عامل نا امنی خود می داند و به او حسادت می کند. وقتی کودک نمی تواند آن چیزی که دوست دارد باشد احساس حقارت می کند.

حمایت بیش از حد از کودک

حمایت بیش از حد از کودک و یک باره آزاد گذاشتن کودک به این معنی است که وی را در جهانی پر از خطر به حال خود رها کرده اید. کودک در چنین وضعیتی احساس خجالت، ترس و ناراحتی خواهد داشت که منجر به حسادت وی نسبت به کودکانی که از اعتماد به نفس کامل برخوردارند می شود.

والدین مستبد اکثرا در آینده کودک حسودی خواهند داشت

کنترل بیش از حد نیز یکی از بزرگ ترین اشتباهات والدین است که باعث ایجاد حسادت در کودک می شود. وضع قوانین جدی و دائمی بدون اینکه علت آن ها برای کودک شرح داده شود می تواند بر کودک تاثیر منفی داشته باشد. کودک در چنین شرایطی بی اعتماد به نفس خواهد بود و در مقایسه با سایر کودکان خود را کم ارزش تر می دانند و طبیعتا پس از مدتی با صفت کودک حسود شناخته خواهد شد.

مقایسه کودک با بقیه مسیری به سوی تربیت یک کودک حسود است

یکی دیگر از اشتباهات خطرناک والدین مقایسه فرزندان با یکدیگر است. بهتر است بدانید که تنها نتیجه ای که چنین مقایسه ای دارد ایجاد حسادت و عدم اعتماد به نفس در کودک شما خواهد بود.

ایجاد رقابت ناسالم

وادار کردن کودکان به انجام فعالیت های یکسان و سپس مقایسه نتایج حاصل با یکدیگر باعث ایجاد رقابت ناسالم بین آنان می شود، زیرا ممکن است یکی از کودکان در مقایسه با بقیه در انجام این کار استعداد بیش تری داشته باشد. بنابراین وادار کردن کودکان به انجام کار های یکسان و سپس مقایسه آنها با هم کاری آسیب زننده است و هیچ بعید نیست که کودک حسود در این میان همان فرزند شما باشد.

توجه به کودکان بر اساس ترتیب  تولد آنها

گاهی والدین براساس ترتیب تولدشان به آنها توجه می کنند. برای مثال فرزند اول وقتی می بیند والدینش به فرزند تازه متولد شده بیش تر توجه می کنند حس حسادتش برانگیخته می شود.

کودک حسود و یک فرد بالغ حسود تفاوت هایی با یکدیگر دارند از جمله اینکه اکثر شما والدین علائم حسادت در کودک خود را وقتی می بینید که فرزند شما مشغول بازی با یکی از دوستان خود است که ناگهان با او دعوا می کند و به او کتک می زند، اما در بزرگسالی حسادت به شکل غیبت و تخریب موفقیت های دیگران خود را نشان می دهد. بنابراین والدین باید به علایم حسادت در کودکان را بهتر بشناسند و بیش تر به آنها توجه کنند.

کودک حسود

راه حل هایی برای مبارزه با حسادت در کودک

شما می توانید حسادت را به یک آرزو و هدف تبدیل کنید

با جهت دهی مثبت به انرژی کودک خود به او کمک کنید تا احساسات منفی را به سمت اهداف مثبت هدایت کند.

به حرف کودک حسود گوش دهید

گاهی علت حسادت در اعماق وجود کودک نهفته، بنابراین سعی کنید با کودک خود صحبت کنید وعلت حسادتش را از میان کلامش پیدا کنید

داستان های قدیمی برای کودک تعریف کنید

اکثر داستان های قدیمی نکات آموزشی زیادی دارند و‌حتی اگر مستقیم به این نکات اشاره نکنید کودک متوجه پیام داستان می شود.‌

در کلام خود از مثال ها استفاده کنید

یکی از راه حل های عالی برای تاکید بر اهمیت داشتن احساسات مثبت درمورد دیگران این است که خودتان یک الگو برای کودکان باشید. سعی کنید از دیگران به خاطر فروتنی و رفتارهای درستشان تعریف کنید تا کودک ارزش های اخلاقی را یاد بگیرند.

اهمیت تقسیم وسایل با دیگران را به کودک خود یاد دهید

کودکان گاهی بی هیچ‌ دلیلی گارد گرفتن در مقابل بقیه را دوست دارند. در چنین مواردی اهمیت تقسیم وسایل را به کودک خود یاد دهید. این کار به او در زدودن حس نا امنی از ذهنش کمک می کند.

به کودک خود محبت کنید

البته منظور ما از این توصیه این نیست که شما کودک خود را دوست ندارید موضوع این است که کودک در این سن دوست دارد بیش ترین توجه را از والدین خود دریافت کنند. راهنمایی و محبت والدین همیشه می تواند بسیاری از مشکلات را حل کند.

کودکی قوی پرورش دهید

هر کودکی دوست دارد والدینش در مورد نقاط قوت او صحبت کنند. این کار باعث ایجاد عزت نفس در کودک شما می شود. شما باید براساس علایق و رفتار کودک نقاط قوتی را در او پیدا کردن و آنها را تقویت کنید.

رفتارهای مشترک در کودک را تقویت کنید

یکی از ساده ترین راه ها برای از بین بردن حسادت در کودکان شرکت دادن آنها در فعالیت های جمعی است. آنها با این کار حمایت از یکدیگر را یاد می گیرند، به ویژه اگر بدانند شما از چنین رفتار هایی خوشحال می شوید آن را تکرار می کنند.

امیدواریم آنچه گفتیم به شما در کنترل حسادت در کودک دلبند شما کمک کند.

منبع: www.momjunction.com

ارسال نظر شما