اکنون ثبت نام کنید

ورود

فراموشی کلمه عبور

رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر کلمه عبور به ایمیل شما ارسال شود.

ورود

اکنون ثبت نام کنید

به سایت توت فرنگی خوش آمدید , جهت عضویت در سایت بر روی لینک زیر کلیک کنید.

پنج راه حل برای تربیت کودکان خوش بین و آینده نگر

پنج راه حل برای تربیت کودکان خوش بین و آینده نگر

حتما بار ها از خود پرسیده اید که چگونه می توانم کودک خوش بین داشته باشم و تربیت کودکان به درستی انجام گیرد. به طور کلی کودکانی که همیشه نیمه پر لیوان را می بینند در برخورد با چالش های زندگی موفق تر عمل می کنند و زندگی شاد تری دارند. در ادامه این مقاله پنج راه حل برای پرورش کودک خوش بین آورده شده.

دلایل بسیاری به لزوم تشویق روحیه آینده نگری و داشتن کودکان خوش بین اشاره دارد، از جمله تاثیرات مثبت بلند مدت خوش بینی بر به زیستی ذهنی و فیزیکی کودکان. اما والدین چطور می توانند کودکان خوش بین و آینده نگر تربیت کنند؟ از پنج موردی که در ادامه می خوانید استفاده کنید و از تاثیرات مثبت آنها بر زندگی خویش لذت ببرید:

برای داشتن کودکان خوش بین شکایت کردن را کنار بگذارید

مادری را در نظر بگیرید که وقتی کودکانش را به مهد کودک می برد دائما در مورد همه چیز غر می زند. مادری که دائما بر افکار منفی تمرکز دارد، یک مادر منفی نگر و بدبین است. در واقع هر چه بیش تر در مورد مشکلات مالی یا یک روز بد کاری غر می زنید احتمال بیش تری وجود دارد که کودک شما نیز به انسانی منفی نگر تبدیل شود.

سعی کنید به جای شکایت از اوضاع در مورد مسائل که به خوبی پیش رفته اند صحبت کنید. (امروز یک پروژه بزرگ را به اتمام رساندم یا امروز در پست خانه بهترین مشتری که تا به حال داشتم را دیدم) تا کودکان خوش بین داشته باشید. بهتر است اعضای خانواده در پایان روز و سر میز شام بیش تر در مورد اتفاقات مثبت در طی روز با هم صحبت کنند تا شکایت و گله کردن را کنار بگذارند.

توقعات بیشتری از کودک داشته باشید

به این مثال توجه کنید فرزندان خانم بیکر که هنوز به سن پیش دبستانی نرسیده اند هر روز صبح وقتی از خواب بیدار می شوند با فهرستی رو به رو می شوند که آنچه باید در طول روز بعد از بیدار شدن از خواب انجام دهند روی آن نوشته شده. آنها اجازه ندارند قبل از انجام این کار ها سر میز صبحانه بیایند. هر چند هدف مادر خانواده از این کار کم کردن بار مسئولیت های خودش بوده، اما کم کم متوجه شد که انجام کار های روتین برای پسرانش فایده هایی هم داشته و آنها را به کودکان خوش تبدیل کرده.

کودکان هرگز خوش بینی را یاد نمی گیرند مگر اینکه فرصتی برای اثبات ارزش های خود پیدا کنند. اعتماد کردن به کودک برای انجام بعضی از وظایف باعث ایجاد حس توانا بودن در آنها می شود.

والدین باید سعی کنند کار هایی را به کودکان خود محول کنند که متناسب با سنشان باشد، زیرا هدف موفقیت کودک و ایجاد اعتماد به نفس در اوست. به عنوان مثال وظیفه یک نوزاد ۲ ساله می تواند جمع کردن اسباب بازی هایش باشد.

کودکان خود را به ریسک پذیری منطقی تشوق کنید

همه والدین سعی دارند از فرزندان خود در برابر آسیب دیدگی ها محافظت کنند. به عنوان مثال شرکت در مسابقات هاکی روی یخ برای کودکانی که اصلا سابقه هاکی ندارند کار خطرناکی است. کاملا طبیعی است که والدین اجازه ندهند کودکان در چنین موقعیتی قرار بگیرند. اما ترساندن کودک از شرکت در یک فعالیت فقط به این خاطر که به اندازه بقیه کودکان مهارت ندارد می تواند به اعتماد به نفس فرزند شما آسیب بزند.

قبل از نشان دادن واکنش کمی صبر کنید

وقتی فرزند شما مشغول بازی با قطعات پازل است یا سعی دارد کلمه ای را به خاطر آورد می توانید سریعا مداخله و کمکش کنید. اما اگر اجازه دهید بدون کمک شما و بر اساس توانایی های خودش مسائل را حل کند احساس موفق بودن خواهد داشت. و هم در مورد آنچه در آینده می تواند انجام دهد خوش بین تر خواهد بود.

برای داشتن کودکان خوش بین به انها یاد دهید مشکلات را در آغوش بگیرند

روانشناسان کودک معتقدند تنها یک عقب نشینی در کودکان کافی است تا احساس کاذب همیشه بازنده بودن به آنها تلقین شود. احساساتی مثل اینکه:« من نمی توانم نقاشی بکشم.»

برای جلوگیری از ایجاد چنین احساساتی در کودکان باید سعی کنید دیدگاه کودکان را تغییر دهید. برای بازسازی افکار مثبت در ذهن کودک می توانید به او بگویید:« یادگیری ورزش های جدید اوایل سخت به نظر می رسد«. یا « من می دانم که الان نمی توانی ساعت را بخوانی اما یاد خواهی گرفت.». و به او اجازه دهید متوجه شود که او تنها کسی نیست که از پس بعضی کار ها بر نمی آید مثلا می توانید به او بگویید: « مسلما بسیاری از همکلاسی هایت نیز احساس تو را دارند.». یا « من هم وقتی هم سن تو بودن و می خواستم ساعت روی دیوار را بخوانم همین احساس را داشتم.». با اشاره به بقیه مهارت های فرزند خود به او‌ کمک کنید تا همچنان به استعداد هایش امیدوار باشد.

منبع: http://www.parents.com

ارسال نظر شما