اکنون ثبت نام کنید

ورود

فراموشی کلمه عبور

رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر کلمه عبور به ایمیل شما ارسال شود.

ورود

اکنون ثبت نام کنید

به سایت توت فرنگی خوش آمدید , جهت عضویت در سایت بر روی لینک زیر کلیک کنید.

والدین چگونه می توانند به تکالیف مدرسه کودک خود کمک کنند؟

والدین چگونه می توانند به تکالیف مدرسه کودک خود کمک کنند؟

وقتی فرزندتان به شما می گوید که نمی تواند یک مساله ریاضی را حل کند، به این معنی است که شما باید هرچه زودتر روش های کمک به تکالیف مدرسه کودک خود را یاد بگیرید و با روش های درست و استاندارد و بدون اینکه نیازی به انجام تکالیف فرزندتان باشد به وی در این کار کمک کنید.

امروزه تکالیف مدرسه مانند سایر مسایل دیگر در مقایسه با دوران کودکی ما تغییرات فراوانی پیدا کرده. امروزه انتظارات از معلمان و دانش آموران بیش تر شده و همانطور که می دانید تسلط والدین بر فرزندشان و حتی نحوه  استفاده آنها از موبایل، تبلت و تلویزیون نیز کم تر شده و مانند قبل نیست.

خبر خوبی که در مورد کمک به تکالیف مدرسه کودک می توان داد این است که بر اساس نظر متخصصان نیازی نیست تکالیف مدرسه کودک را برایش انجام دهید تا بتوان نام آن را کمک به تکالیف مدرسه کودک گذاشت. البته کار درست هم همین است، ما والدین نباید تکالیف کودک را برایش انجام دهیم. همانگونه که می دانید هدف از محول شدن تکالیف به کودکان این است که دانش آموزانی مستقل داشته باشیم، اما آیا این بدان معناست که شما باید فرزند خود را در اتاقش حبس کنید تا مجبور شود تمام تکالیفش را انجام دهد؟ مسلما اینطور نیست. اما تاکتیک های بسیار ساده ای وجود دارد که می توانید با به کارگیری انها انجام تکالیف را به کاری ساده و آسان برای فرزندان خود تبدیل کنید. در ادامه تعدادی از این روش ها را می خوانید.

راه هایی برای کمک کردن به تکالیف مدرسه کودک:

برای کمک به تکالیف مدرسه کودک به او اجازه دهید یک برنامه روتین داشته باشد

اولین مرحله برای ساده ساختن انجام تکالیف این است که به وی فرزند خود فرصت دهید تا در مورد زمان، مکان و نحوه انجام تکالیفش خودش تصمیم بگیرد، برای مثال می توانید از وی سوال کنید که آیا برای بهتر انجام دادن تکالیفش ایده یا پیشنهادی دارد؟ اگر فرزندتان ایده ای نداشت. خودتان می توانید به او پیشنهاد دهید تا به عنوان مثال قبل از شروع تکالیفش یک خوراکی خوشمزه بخورد یا کمی در حیاط بازی کند و سپس به سراغ تکالیفش برود.

به یاد داشته باشید که ممکن است هریک از اعضای خانواده ای که همه زیر یک سقف زندگی می کنند عادات روتین متفاوتی داشته باشد. کاملا طبیعی است که هریک از فرزندان شما به روشی متفاوت تکالیفش را انجام دهد. به عنوان مثال در یک خانواده دختر ۹ ساله خانواده روی زمین می نشیند و تکالیفش را انجام می دهد، دختر شانزده ساله روی تختش دراز می کشد و درس می خواند و پسر ۱۲ ساله پشت میز شام خوری می نشیند و مشق می نویسد. البته اکثر متخصصان معتقدند مورد آخر بهترین روش است، زیرا مادر می تواند حین انجام کار هایش بر تکالیف مدرسه کودکش نظارت اشته باشد.

بر تکالیف کودک خود نظارت داشته باشید اما آنها را اصلاح نکنید

انجام تکالیف توسط کودکان به معلمان آنها کمک می کند تا متوجه شوند فرزند شما در کلاس درس چه مسایلی را به خوبی یاد گرفته، بنابراین سعی نکنید تکالیف فرزند خود را اصلاح کنید. مسلما همه کودکان نمی توانند تمام تکالیف خود را به به درستی و بدون اشتباه انجام دهند. بنابراین بهتر است این منطق را که همیشه باید همه تکالیف کودک شما بی عیب و نقص باشد را کنار بگذارید.

یکی از متخصصان مشهور در  این زمینه پیشنهاد می دهد که بهتر است به کودک خود یاد دهید که هر شب می تواند تنها سه سوال از شما بپرسد و بقیه سوال هایش را یا باید به تنهایی حل کند و یا روز بعد آنها را از معلم خود بپرسد.

البته صاحب نظران معتقدند انجام تکالیف می تواند درس مدیریت زمان را نیز به فرزند شما بدهد، آنها توصیه می کنند که ده دقیقه براساس ضریب پایه تحصیلی هر کودک می تواند برای انجام تکالیف کافی باشد. مثلا ده دقیقه برای پایه اول، بیست دقیقه برای پایه دوم و سی دقیقه برای پایه سوم.

تکالیف مدرسه کودک

با معلم فرزند خود ارتباط مداوم داشته باشید

گاهی لازم است کودک شما از ارتباط شما با معلمش آگاه باشد. هر چند معلمان از دیدن باز خورد تدریس خود خوشحال می شوند، اما باید حواستان باشد که در حضور کودک خود از معلمش انتقاد نکنید. این کار باعث می شود اعتبار معلم نزد دانش آموزش تنزل پیدا کند. ارتباط با معلم می تواند راهنمایی هایی درمورد نقاط ضعف و قوت فرزندتان به شما بدهد.

کودک را در برابر انجام تکالیفش مسئول قرار دهید

تکالیف مدرسه کودک شما همانطور که برای یاد گرفتن دروسش طراحی شده می تواند تا حد زیادی به مسیولیت پذیر شدن فرزند شما نیز کمک کند. این بدان معناست که کودک شما باید در انجام تکالیفش تمام تلاش خود را به کار گیرد.

اگر فرزند شما شکایت می کند که نمی تواند تکالیفش را انجام دهد و به سراغ موزیک گوش دادن می رود به این معنی است که از زیر بار مسیولیت تکالیف شانه خالی می کند تا به تفریحاتش برسد. اگر قصدتان کمک به تکالیف مدرسه کودک است وی را مجبور کنید تا در اوقات بیکاری اش به جای بازی کردن به انجام تکالیفش بپردازد. وقتی فرزند شما یک بار وقت بازی کردنش را از دست می دهد یاد می گیرد که باید تکالیفش را در اولویت قرار دهد.

مسلما برای فرزند شما عقب نشینی از خواسته اش کار راحتی نیست، اما برای آینده خودش مفید خواهد بود و به نفع شما نیز خواهد بود.

خونسرد باشید و پشتکار خود را از دست ندهید

وقتی فرزند شما در انجام تکالیفش دچار نا به سامانی می شود و شلخته بازی می کند، باید بدانید که فرزند شما بیش از حد تحت فشار تکالیفش بوده. به ویژه اگر فرزند شما هنگام نوشتن تکالیفش ناگهان کاغذ دفترش را پاره و مچاله می کند باید به فکر راه چاره ای باشید و در عین حال خونسردی خود را حفظ کنید. شما باید الگو و تکیه گاه فرزند خود باشید بنابراین با رفتار های سنجیده و درست مقابله با شرایط سخت را به فرزند خود یاد دهید.

شما والدین با به کارگیری مطالب توصیه شده در این مقاله می توانید روش های کمک به تکالیف مدرسه کودک خود را یاد بگیرید و از آنها استفاده کنید.

منبع: www.parents.com

ارسال نظر شما