اکنون ثبت نام کنید

ورود

فراموشی کلمه عبور

رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر کلمه عبور به ایمیل شما ارسال شود.

ورود

اکنون ثبت نام کنید

به سایت توت فرنگی خوش آمدید , جهت عضویت در سایت بر روی لینک زیر کلیک کنید.

ماساژ کودک چه فوایدی برای او دارد؟

ماساژ کودک چه فوایدی برای او دارد؟

ماساژ کودک می تواند روشی عاشقانه برای بیان محبت و‌ توجه شما به فرزندتان باشد و به علاوه می تواند به آرام شدن وی و داشتن خوابی آسوده کمک کند. تیم آموزشی توت فرنگی قصد دارد تا فواید ماساژ را بیش تر توضیح دهد، در همین راستا مطالب زیر را جمع آوری نموده و در اختیار شما والدین عزیز قرار داده ایم.

ماساژ دادن می تواند فواید بسیاری برای کودک شما داشته باشد. از جمله افزایش وزن وی، کمک به هضم غذا، بهبود گردش خون و تسکین درد های مربوط به در آوردن دندان. ماساژ نوزادان و کودکان راهی بسیار عالی برای شما و همسرتان بوده تا با کودک دلبندتان ارتباط برقرار کنید.

ماساژ نوزاد چیست؟

شما می توانید از روغن ها یا مرطوب کننده برای حرکت آسان تر دست خود روی پوست کودک دلبند خود استفاده نمایید. انگشتان، زانو ها و مچ کودک خود را نیز ماساژ دهید. حتی می توانید به آرامی با کودک خود صحبت کنید. لالایی و یا آواز در گوش نوزاد خود بخوانید تا ماساژ برایش لذت بخش تر و آرام بخش تر شود.

حرکت آرام دستان شما بر روی پوست کودکتان می تواند باعث تحریک تولید هورمون شادی آور اوکسی توسین در شما، کودک و حتی در همسرتان، در صورتی که وی نیز نظاره گر صحنه باشد، شود. اوکسی توسین همان هورمونی است که وقتی نوزادتان را در آغوش می گیرید به شما حس صمیمیت و عشق می بخشد.

فواید ماساژ دادن کودک چیست؟

ماساژ دادن به طرق مختلفی به کودک شما و حتی خود شما و همسرتان کمک می‌کند. تعدادی از فواید ماساژ دادن کودک عبارتند از اینکه:

  • باعث پیشرفت ذهنی، اجتماعی و فیزیکی وی ‌می شود. باعث می شود کودک شما آرام بماند و به راحتی نا سازگاری نکند.
  • گریه و ناله در او ‌کم می شود. خواب وی را تسهیل می کند.
  • یکی از مطالعات صورت گرفته نشان دادن که ماساژ کودک در روز های ابتدایی ابتلا به یرقان می تواند باعث بهبود هرچه سریع تر او شود.
  • ممکن است بعد از تجربه ماساژ دادن کودک به این نتیجه برسید که این کار باعث سرحال آمدن شما می شود و به عنوان یک مادر قدرت و توانایی بیش تری خواهید داشت. زمانی را که برای ماساژ دادن کودک خود کنار می گذارید می تواند زمان خوبی برای شما فراهم آورد تا بیش تر در کنار فرزند خود باشد.

ماساژ نوزادان

وقتی نوزاد خود را ماساژ می دهید، کاملا طبیعی است که با وی حرف بزنید و با او ارتباط چشمی برقرار کنید.

یکی از مهم ترین دلایل این موضوع که چرا ماساژ دادن کودک می تواند به مادرانی که به افسردگی پیش از زایمان مبتلا بوده اند و یا کسانی که در خطر ابتلا به افسردگی قرار دارند کمک کند همین است.

ماساژ دادن کودک برای پدر خانواده هم می تواند مفید باشد. بعضی از پدران به دلیل مشغله زیاد کاری وقت کافی برای در آغوش گرفتن نوزاد خود ندارند.‌ ماساژ دادن زمان مناسبی برای بودن در کنار کودک به حساب می آید.

ماساژ دادن کودک توسط پدر می تواند به یک برنامه روتین قبل از خواب برای فرزند شما تبدیل شود. و به این طریق نوزاد و همسرتان به هم نزدیک تر می شوند. البته این روش می تواند به پدرانی که احساس استرس دارند نیز کمک کند تا احساس آرامش بیش تری داشته باشند.

ماساژ کودک

البته متخصصان معتقدند ماساژ دادن می تواند برای نوزادان نارسی که تحت مراقبت های ویژه هستند نیز مفید باشد و منجر به موارد زیر شود:

  • در صورتی که هنگام ماساژ از روغن های خاصی استفاده شود می تواند کاهش وزن کودک را جبران کند. عمل ماساژ می تواند باعث تحریک عصب واگوس شود، این عصب ارتباط بین مغز و بخش های مهم بدن از جمله معده را برقرار می کند. ماساژ و تحریک این عصب باعث افزایش عملکرد دستگاه گوارش و اضافه وزن کودک می شود.
  • ضربان قلب را تثبیت می کند. ماساژ دادن باعث تکامل سیستم عصبی که اورگان ها را به هم متصل می سازد می شود. بنابراین ماساژ می تواند به ثابت تر شدن ضربان قلب فرزند شما کمک کند.
  • ماساژ باعث می شود پاسخ کودک شما به استرس و ‌درد آرام تر باشد.
  • فعالیت های مغزی نوزاد را تثبیت می کند. نوزادان نارسی که ماساژ داده می شوند فعالیت های مغزی شان در سطح نرمالی صورت می گیرد. و‌ در آن دسته از کودکان نارس که ماساژ داده نمی شوند شاهد کاهش بهبود فعالیت های مغزی بوده ایم.

ماساژ به تدریج به نوزادان نارس کمک می کند تا هرچه سریع تر سلامتی خود را به دست آورده و به آغوش خانواده برگردند. علاوه بر موارد فوق به فواید ماساژ برای نوزادان معمولی و حتی والدین نیز اشاره شد. و شما والدین می توانید از این روش برای آرام ساختن کودک دلبند خود استفاده کنید.

منبع: www.parents.com

ارسال نظر شما