اکنون ثبت نام کنید

ورود

فراموشی کلمه عبور

رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر کلمه عبور به ایمیل شما ارسال شود.

ورود

اکنون ثبت نام کنید

به سایت توت فرنگی خوش آمدید , جهت عضویت در سایت بر روی لینک زیر کلیک کنید.

روش های صحیح برخورد با کودکان طلاق – بخش دوم

روش های صحیح برخورد با کودکان طلاق – بخش دوم

در مقاله ی قبل نکاتی کلیدی درمورد روش های صحیح برخورد با کودکان طلاق شرح داده شد، در این مقاله قصد داریم تا این مطلب را به شکل جامع تری برای شما ارایه دهیم. توصیه ما به شما این است که علاوه بر آنچه در مقاله قبلی گفته شد کار های زیر را نیز انجام دهید.

چگونه می توانم به کودکان طلاق در کنار آمدن با شرایط کمک کنم؟

به کودک اطمینان دهید که او هیچ تقصیری در طلاق شما نداشته

بسیاری از کودکان این فکر را در سر خود می پرورانند که مقصر اصلی طلاق والدینشان آنها بوده اند. آنها رفتار هایی مثل بداخلاقی، گرفتن نمره بد و یا ایجاد مشکل در خانواده را عامل جدایی والدینش می دانند. بنابراین سعی کنید با تکرار دلیل جدایی تان، صبورانه برخورد کردن با کودک، و پشتیبانی کامل از فرزندان به آنها نشان دهید که دلیل جدایی شما آنها نیستند.

سعی کنید بعد از طلاق در زندگی‌ کودک ثبات ایجاد کنید

کودکان باید انعطاف پذیر بودن و سازش با شرایط جدید را یاد بگیرند. سعی کنید با ایجاد پایداری در شرایط زندگی کودکان به آنها کمک کنید تا با تغییرات ایجاد شده سازگاری جدید پیدا کنند.

به یاد داشته باشید که منظور از ایجاد پایداری این نیست که دوباره به شرایط قبلی و زندگی با همسر سابقتان برگردید،‌ بلکه می توان با راه اندازی برنامه ای روتین در خانه و داشتن ارتباط پیوسته با کودک باعث ایجاد احساس آرامش و ثبات در کودک شد.

برقراری کار هایی منظم و روزانه چگونه باعث ایجاد آرامش در کودک می‌شود

وقتی کودکان طلاق می دانند چه اتفاقی در راه است و چه توقعی باید داشته باشند احساس امنیت و اطمینان بیش تری خواهند داشت. کودکان طلاق با آگاهی از این موضوع که حتی اگر محل زندگی شان تغییر کند باز هم برنامه های همیشگی خود مثل دوش گرفتن بعد از شام خوردن و انجام تکالیف را خواهد داشت. مسلما احساس امنیت و پایداری بیش تری خواهد داشت.

حفظ برنامه های منظم روزانه به این معنی است که کودک شما همچنان پیرو قوانین و نظم خاص خود باشد. سعی کنید با آزاد گذاشتن کودک برای شکستن قوانین در طی دوره پس از طلاق فرصت تباهی را در اختیار آنها قرار ندهید.

به کودک خود عشق و اطمینان خاطر دهید

وقتی کودکان طلاق به عشق و اطمینان خاطر می رسند، توانایی التیام احساسات خود را پیدا می کنند. کلمات، حرکات و توانایی برقراری ارتباط مداوم با فرزندان ابزار هایی مهم و حیاتی برای اطمینان خاطر بخشیدن به کودکان طلاق است. علاوه بر آن می توان از روش های زیر نیز استفاده کرد.

به کودک خود نشان دهید که هرچند ممکن است شرایط فیزیکی یک خانواده تغییر کند، اما وی همچنان می تواند روابط عاطفی خود با پدر و مادر خود را داشته باشد.

به آنها بگویید که اوضاع رو به راه خواهد شد

به کودک خود یاد دهید که اوضاع همیشه بر وفق مراد او نخواهد بود، اما وی باید همیشه برای بهتر کردن اوضاع تلاش کند. امید به رو به راه شدن اوضاع می تواند به فرزند شما انگیزه دهد تا از فرصت و شرایط جدید بهترین استفاده را ببرد.

با آنها ارتباط نزدیک داشته باشید

ارتباط فیزیکی نزدیک با کودک مثل کول کردن آنها می تواند حس نزدیکی میان شما و فرزند تان ایجاد کند و‌ پیوندهای عاطفی شما را مستحکم تر سازد و حضور همیشگی شما را برای کودک بیمه می کند.

با کودکان طلاق صادق باشید

وقتی کودک شما درمورد نگرانی هایش از شما سوالی می پرسد سعی کنید با صداقت جوابش را بدهید. اگر جواب سوال او را نمی دانید با آرامش به او بگویید که در حال حاضر جواب این سوال را نمی دانید اما جوابش را پیدا خواهید کرد.

بهترین کمکی که می توان به کودکان طلاق کرد چیست؟

بعضی از کودکان بعد از طلاق والدین چندانی دچار پیدا نمی شوند، اما بعضی دیگر اوضاع سختی را پشت سر می گذارند. کاملا طبیعی است که کودکان در این مدت مورد تهاجم احساسات مختلفی قرار بگیرند اما گذشت زمان، محبت والدین و به دست آوردن اطمینان خاطر به آنها کمک می کند تا غم و اندوه خود را فراموش کنند. ولی اگر کودک شما همچنان با مشکلاتی رو به رو بود، باید او را نزد روانشناس ببرید.

البته بعد از طلاق والدین رسیدن کودک به آرامش به زمان زیادی نیاز دارد، اما شما نیز باید حواستان به بهبود تدریجی اوضاع روحی فرزندتان باشد و همه چیز را به زمان و شرایط محیطی محول نکنید. بهتر است خودتان نیز با مشاوره با روانشناسان خبره به تسریع این فرآیند کمک کنید.

منبع: www.helpguide.org

ارسال نظر شما