اکنون ثبت نام کنید

ورود

فراموشی کلمه عبور

رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر کلمه عبور به ایمیل شما ارسال شود.

ورود

اکنون ثبت نام کنید

به سایت توت فرنگی خوش آمدید , جهت عضویت در سایت بر روی لینک زیر کلیک کنید.

خود ارضایی در کودکان + علائم و روش برخورد صحیح با آن

خود ارضایی در کودکان + علائم و روش برخورد صحیح با آن

خود ارضایی در کودکان چه علائمی دارد و در مواجهه با آن، والدین باید به چه صورت با کودک خود برخورد کنند تا کمترین آسیب یا مشکلی به وجود بیاید؟ در ادامه این موارد را در سایت توت فرنگی بررسی خواهیم کرد.

خود ارضایی در کودکان

امروزه بسیاری از کودکان خود ارضایی میکنند و آن را تجربه کرده اند. معمولا خانواده ها خیلی نگران این موضوع هستند و این کار را مردود میدانند. حتی از صحبت در این مورد یا خواندن مطالب و حتی رفتن به مشاور برای این موضوع امتناع میکنند و این کار را مردود و بسیار زشت میپندارند. این افکار در خانواده های مذهبی بیشتر است و آنها بیشتر اذیت شده و از این موضوع دوری میکنند.

در مورد خود ارضایی بسیار نظرهای مختلفی بیان شده و بسیار عقاید گوناگون وجود دارد. اما والدین خوب باید آگاهی در مورد این موضوع داشته باشند تا در هنگام مواجهه و یا قبل و بعد از آن موضوع بدانند چگونه برخورد کرده و چه تصمیمی بگیرند و چه رفتاری اگاهانه و درست است که انتخاب کنند.

دفعات اول که کودک خود را لمس میکند خود ارضایی نیست. همانطور که دست، زانو، صورت و بقیه اعضای خود را لمس میکند تا ان را بشناسد و با آن آشنا شود. کودک در دفعات اول ممکن است الت تناسلی خود را برای شناخت لمس کند. اما وقتی این کار را کرد و از این کار لذت برد و تکرار حاصل شد به خود ارضایی تبدیل میشود و کودک متوجه میشود با لمس الت تناسلی در او لذتی به وجود می آید.

اکثرا کودک در اطراف سه سالگی به کشف بدن خود میرسد و ممکن است الت تناسلی اش را کشف کرده و با لمس ان لذت ببرد. ممکن است کودک در اوایل به صورت اشکار به الت خود دست بزند و دست خود را در لباس خود کند و خود را لمس کند. چرا که این کار را بد نمیداند و بعضی کودکان هم از اول در خفا این کار را میکنند. کودکانی که اشکار این کار را کرده و کم کم مخفی میکنند به خاطر برخورد غلط و اشتباه والدینشان است.

روش صحیح برخورد والدین با خود ارضایی کودک

والدینی که کودک خود را در حال لمس آلت تناسلی میبینند چه کودک دختر باشد چه پسر. با برخورد خود میتوانند تا اخر عمر رفتار فرزند و دید ان را در مورد الت تناسلی تحت شعاع قرار دهند.

والدین اگاه کودک را راهنمایی میکنند و با او صحبت میکنند، کودک را دعوا و پرخاش نمیکنند. به او میگویند که اندام خصوصی او نباید توسط کسی و خودشان در معرض دید و لمس عموم قرار گیرد. به فرزند اموزش میدهند که بدن او با ارزش است و نباید در دید و لمس همگان قرار گیرد.
معمولا علت اصلی خود ارضایی در کودکان اشکار نیست و برای همه کودکان یکسان نیست. اما بعضی موارد باعث خود ارضایی یا تشدید و تثبیت و شروع خود ارضایی میشود.

گاهی به دلیل رعایت نکردن اصولی بهداشت و خارش و یا بیماری در الت تناسلی به خصوص در دختران آنها شروع به خارش خود در ناحیه تناسلی و مقعد کرده و بعد از آن متوجه لذت آن میشوند و این کار شروعی است برای خود ارضایی و ادامه به این کار. گاهی والدین وقتی کودک کوچک است او را و ناحیه تناسلی او را نوازش کرده و شوخیهای نادرست میکنند و تحریک و نوازش ان نقطه باعث میشود حس لذت در کودک بیدار شود و بداند با لمس ان قسمت از بدن به لذت میرسد. گاهی با مالش و ماساژ و یا کرم زدن به قسمت های تناسلی و زیاد شستن و دست زدن به قسمت تناسلی و مقعد کودک باعث تحریک او میشویم و این کار باز هم باعث شروع و یا تکرار خود ارضایی و لذت در کودک میشود.

علائم خود ارضایی در کودکان

علائم خود ارضایی در کودکان

کودکانی که تجربه جنسی والدین خود را میبینند و یا فیلمهای مستهجن میبینند بسیار در معرض خود ارضایی قرار میگیرند. والدین آگاه باید این مسائل را از کودک و دید او دور کنند و کودک را در معرض این مسایل قرار ندهند و بدانند کودک با دیدن این مسائل آسیب میبیند و تحریک میشود. کودکانی که در بازی در کودکی توسط هم سالان خود لمس شده و تحریک میشوند بسیار مستعد خود ارضایی هستند. لذا توصیه میشود والدین به بازی و رفتار های کودک و هم سالان کودک نظارت داشته باشند.

کودک را کنار بزرگسالانی که نمیشناسید نگذاریم و به همه اعتماد نکنیم. کودکانی که در معرض جنسی قرار میگیرند و به انها تجاوز میشود و بزرگسالانی که کودک را لمس میکنند بسیار به روح او ضربه وارد میکنند و شدیدا او را در معرض رفتار های نادرست و اذیت کننده قرار میدهند و کودک بسیار مستعد خود ارضایی میشود.

کودکانی که کمبود محبت و حضور والدین را دارند کودکی که پدر مادر به او توجه نمیکنند او را بسیار تنها میگذارند و با او ارتباط عاطفی ندارند کودکی که کمبود محبت دارد و پدر مادر او به هم محبت نمیکنند و جدا شده و کودک را از محبت و توجه محروم میکنند. کودک محبت را درون خود جستجو میکند و با خود ارضایی لذت برده و این کار را ادامه میدهد.

پس والدین آگاه و خوب میدانند تا میشود جلوی راه های خود ارضایی را گرفته و در صورت بروز و مشاهده رفتار درست از خود بروز میدهند تا کودکانی با اسیب کمتر و تربیت درست تر داشته باشند.

ارسال نظر شما