اکنون ثبت نام کنید

ورود

فراموشی کلمه عبور

رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر کلمه عبور به ایمیل شما ارسال شود.

ورود

اکنون ثبت نام کنید

به سایت توت فرنگی خوش آمدید , جهت عضویت در سایت بر روی لینک زیر کلیک کنید.

جلوگیری از بلوغ زودرس در دختران و پسران

جلوگیری از بلوغ زودرس در دختران و پسران

بلوغ زودرس یکی از نگرانی های والدین بوده و هست و با توجه به این موضوع که هر چه بیشتر جامعه پیشرفت میکند و نسل ها به جلو میروند سن بلوغ کمتر میشود.

امروزه این موضوع بسیار مورد توجه روانشناسان و جامعه شناسان و پزشکان و خانواده ها قرار گرفته و یکی از دغدغه های فکری خانواده بلوغ به موقع در کودکان است.

خیلی عوامل مثل محیط، خانواده، دوستان، نوع تربیت، وراثت و ژنتیک روی سن بلوغ فرزندان تاثیر دارد. اما میتوان با راهکارهایی این بلوغ زودرس را کمی تاخیر انداخت و یا اجازه ندهیم بلوغ زود اتفاق بیفتد و به وقت خود این اتفاق انجام شود. در ادامه همراه ما از مجله توت فرنگی باشید.

نه به بلوغ زودرس در کودکان

یکی از عواملی که باعث بلوغ زود تر میشود اضافه وزن بالا و چاقی است که بر هورمون ها و بدن اثر گذاشته و سن درست بلوغ را تحت تاثیر قرار میدهد. پس با فعالیت کودکان و ندادن تغذیه غلط مثل فست فود و خوراکی های مضر چون چیپس و پفک و تنقلات مضر به تعویق انداختن بلوغ کمک کنیم. اجازه ندهیم کودک ما با خوراکی و تغذیه ی اشتباه دچار اضافه وزن شده و بلوغ زودرس را تجربه کند.

یکی از عوامل بلوغ زودرس در کودکان دیدن عکس و فیلم و صحنه های نامناسب است. پس نباید با فکر به این که کودک ببیند تا عادت کند و یا ادعای روشن فکری کودک را راحت گذاشته و اجازه دهیم به فیلم و عکس های نامناسب و فضای مجازی و هر جا که کودک میتواند در آنجا راحت تصاویری که برای او مناسب نیست را تماشا کند. باید حواسمان به کودک و سرگرمی ها و گوشی و فضای مجازی کودک باشد تا کودک با دیدن و تحریک شدن دچار بلوغ زودرس نشود.

هر حرف، شوخی و رفتاری را با همسر خود یا دوستانتان در حضور کودک انجام ندهید. کودک قرار نیست حرفها و شوخی های جنسی را ببیند و یا حتی بشنود. علاوه بر اینکه این کار باعث میشود کودک به بلوغ زودرس دچار شود در روحیه و رفتار او بسیار اثر منفی گذاشته و او را دچار اذیت روحی میکند.

جلوگیری از بلوغ زودرس

حواستون به رفت و امد و دوستان کودک باشد کودکان بسیار از هم و دوستانشان یاد میگیرند و ممکن است رفتار و حرفهای انها راه را برای بلوغ زودرس کودک اماده کند. به خصوص سعی کنید اجازه ندهید کودک شما با دوستان بزرگتر از خود زیاد رفت و امد کند و مدت زیادی را پیش انها بماند. چرا که رفتار و حرکات و کارهای او ممکن است راه بلوغ زودرس را برای کودک ما اماده کند و حتی بچه با دیدن و هضم نکردن یک سری رفتارها و تصاویر دچار اذیت و ناراحتی روحی شود و نتواند با کسی مطرح کند.

حتی اگر در خانه با همسر خود هستید و فکر میکنید فرزندتان خواب هست یا حواسش نیست بسیار مراقب رفتار، حرف زدن و ارتباط زناشویی و شوخیهای خود باشید. خیلی از کودکان بسیار کنجکاو هستند و نشان میدهند که حواسشان نیست یا گاها خود را به خواب میزنند اما تمام این کارها رو انجام میدن تا بتونن یواشکی گوش کنند و ببینند و با دیدن و شنیدن این رفتارها دچار بلوغ زودرس و بسیاری مشکلات روحی و جسمی در حال و اینده میشوند.

از کودک خود زیاد در مورد جنس مخالف و اینده سوال نکنید، کی ازدواج میکنی! دلت زن یا شوهر خوب میخواد و… دوست دختر یا پسر داری و…. از کدوم دختر یا پسر خوشت میاد و….. این سوال ها شوخی نیست فقط راهی هست برا بلوغ زودرس در کودکان.

اجازه ندهید کودک شبها کنار شما بخوابد و دائما کنار شما باشد. کودک نهایتا تا پایان دو سال باید جای خوابش را جدا کند. اغلب کودکانی که بین پدر مادر یا کنار یکی از آنها میخوابند کودکانی هستند که دچار بلوغ زودرس میشوند. پس نتیجه میگیریم میتوان با در نظر گرفتن مسائلی بلوغ زودرس کودک را به تعویق انداخت و اجازه داد در زمان مناسب انجام شود.

ارسال نظر شما