اکنون ثبت نام کنید

ورود

فراموشی کلمه عبور

رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر کلمه عبور به ایمیل شما ارسال شود.

ورود

اکنون ثبت نام کنید

به سایت توت فرنگی خوش آمدید , جهت عضویت در سایت بر روی لینک زیر کلیک کنید.

تولد فرزند دوم چه تاثیراتی بر خانواده می گذارد؟

تولد فرزند دوم چه تاثیراتی بر خانواده می گذارد؟

شکی نیست که تولد اولین کودک تجربه ای خاص و منحصر به فرد است، اما با این حال به هیچ نمی توان تولد فرزند دوم را اتفاقی ساده و بی اهمیت دانست.

تیم آموزشی توت فرنگی قصد دارد والدینی را که منتظر تولد فرزند دومشان هستند راهنمایی کند.

همه به خوبی می دانیم شادی و عشقی که فرزند اول به زندگی والدین می آورد به هیچ ‌وجه قابل اندازه گیری نیست. اما چیزی که شاید به آن توجه نکرده باشیم این است که در صورت انتظار برای تولد فرزند دوم ، این شادی حتی می تواند بیش از پیش شود. اما توجه داشته باشید که برای تولد فرزند جدیدتان باید آمادگی داشته باشید ، به ویژه اینکه باید به فرزند اولتان کمک کنید تا این موضوع را به خوبی درک کند.

با تولد فرزند دوم چه تغییراتی ایجاد خواهد شد؟

داشتن فرزند دوم و اداره ی همزمان دو بچه در ابتدا دشوار به نظر می رسد ، برنامه ریزی و سازمان دهی اوضاع قبل از تولد فرزند دوم می تواند کمک کننده باشد.

اولین موضوع این است که در طی دوره بارداری بیشتر احساس خستگی می کنید، زیرا باید به فرزند اول تان نیز رسیدگی کنید. تغییر بعدی که مثبت نیز هست، این است که این بار در طی دوران بارداری تجربیات، دانش و توانایی بیشتری دارید.

با آمدن فرزند دوم، مسلما فرزند اول احساسات مختلفی را تجربه خواهد کرد از هیجان گرفته تا حسادت و یا حتی رنجش و ناراحتی. اگر فرزندتان هنوز نوزاد است و توانایی بر زبان آوردن احساساتش را ندارد ممکن است از رفتارهای ابتدایی برای بیان عواطفش استفاده کند. رفتارهایی همچون مکیدن انگشت شصت، تمایل به آب خوردن با بطری شیر. فراموش کردن مهارت های ناچیزی که آموخته اند و حتی صحبت کردن با لحن بچگانه برای جلب توجه شما.

کمک به فرزند اول

کودکان بزرگتر ممکن است احساساتشان را با بداخلاقی و لجبازی ابراز کنند. البته چنین مشکلاتی اغلب کوتاه مدت بوده و می توان با کمی آمادگی به این کودکان کمک کرد. تا با خواهر یا برادر جدید کنار بیایند. برای رسیدن به چنین آمادگی اول از همه باید بر نقش مهم فرزند اول تمرکز‌ کنید، به همین منظور راهنمایی های زیر را ارائه داده ایم:

  • به کودکتان اجازه دهید تا لوازم اتاق نوزاد جدیدتان را انتخاب کند، مخصوصا اگر قرار است اتاقشان مشترک باشد.
  • زمان را بین فرزندان تان تقسیم کنید و زمان خاصی را به فرزند اول اختصاص دهید. مثلا وی را به فروشگاه یا کتابخانه ببرید و‌ کتاب مورد علاقه اش را برایش بخرید.
  • نقش بازی کنید یا داستان هایی را تعریف کنید که به وی کمک می کند تا شرایط جدید را بهتر درک کند.
  • درمورد خوبی های فرزند دوم با کودکتان صحبت کنید برای وی توضیح دهید که نوزاد جدید گریه می کند و به عوض کردن پوشک و خوابیدن در آرامش نیاز دارد.
  • نقش فرزند اولتان در‌خانواده را تقویت کنید، مثلا به او‌گوش زد کنید که از این پس «خواهر یا برادر بزرگتر» نوزاد جدید خواهد بود.
  • بهتر است قبل از تولد نوزاد دوم کودکتان را با وی ‌آشنا کنید. مثلا اجازه دهید صدای قلب نوزاد در بدنتان را بشنود. بعد از زایمان کودک را به دیدن کودک های دیگر در بیمارستان ببرید.

 

منبع: http://kidshealth.org

دیدگاه ها ( ۲ )

  1. من یه خواهر دارم همه به اون توجه میکنند نمیان درس هام رو باهم کار کنیم یا اصلا من رو نادیده یا اصلا انگار نه انگار من تو خونم. وقتی هم من گریه میگنم هم خواهرم اول میرن سراغ خواهرم انگار من حیوونم.??

ارسال نظر شما