اکنون ثبت نام کنید

ورود

فراموشی کلمه عبور

رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر کلمه عبور به ایمیل شما ارسال شود.

ورود

اکنون ثبت نام کنید

به سایت توت فرنگی خوش آمدید , جهت عضویت در سایت بر روی لینک زیر کلیک کنید.

توجه به کودک و حضور مداوم در کنار او چگونه امکان پذیر خواهد بود؟

توجه به کودک و حضور مداوم در کنار او چگونه امکان پذیر خواهد بود؟

خوشبختانه اکثر والدین وقت گذاشتن و توجه به کودک را در اولویت قرار می دهند. اما باید توجه داشته باشید که باید با به کارگیری روش هایی خاص از این اوقات نهایت لذت را ببرید.

حتما بارها برای شما هم پیش آمده که بعد از پشت سر گذاشتن یک روز پر مشغله قبل از شنیدن اخبار آنقدر خسته هستید که نمی توانید چشمان خود را باز نگه دارید. گذراندن یک روز با فرزندان به اندازه یک هفته و هر هفته به اندازه یک ماه از والدین انرژی می گیرد.

از سویی دیگر سالگرد تولد فرزند دلبند شما یکی پس از دیگری می گذرد و ‌کودک پنج ماهه شما به کودکی پنج ساله تبدیل می شود. یکی از متخصصان روانشناسی اطفال معتقد است فلسفه ی اصلی و ‌حقیقت هر یک از والدین این است که باید فرزندش  به شکل معنادار و هدفمندی وقت خود را در کنار شما بگذرانند. آنها باید زندگی کردن شما را ببینند و‌ شما را بشناسند. حتی به شما نیز کمک می کنند تا خود را بهتر بشناسید.

وقتی طوری برنامه ریزی می کنید که کودک شما تمام وقتش را در مدرسه، خواب، خانه دوستان، با پرستار و مشغول سایر فعالیت ها و ‌بدون شما باشد وقت های خالی باقیمانده بسیار گرانبها خواهد بود، بنابراین سعی کنید توجه به کودک را مد نظر قرار دهید. بین تولد فرزند شما و رفتنش به دانشگاه تنها ۹۴۰ جمعه فاصله است که ممکن است در ظاهر زیاد به نظر برسد اما شما از چند روز آن درست استفاده می کنید؟ اگر کودک شما ۵ ساله است تا به حال ۲۶۰ جمعه را از دست داده اید و هر چه کودک شما بزرگ تر می شود بیش تر سرگرم دوستان و کار های شخصی اش می شود. حال اگر شاغل باشید و بسته به سن فرزند شما شاید در کل چیزی حدود ۲  ساعت در هفته بتوانید وقت خود را با فرزند خود بگذرانید.

حال به جای اینکه نگران این باشید که چند دقیقه در روز را می توانید صرف توجه به کودک کنید بهتر است به لذت بردن از این دقایق و ساختن خاطرات زیبا فکر کنید. دو ساعت وقتی است که برای کار هایی مثل تماشای فیلم و ‌خوردن شام در رستوران صرف می کنیم. والدین اغلب در‌چنین مواقعی باید به جای فکر کردن به کمیت به فکر کیفیت باشند.

سعی کنید برای کمک به متعادل سازی تفکرات خود از این روش استفاده کنید: وقتی روز پر مشغله و سرسام آوری دارید، فکر کنید زمان به جلو رفته و روز هایی را تصور کنید که فرزند شما بزرگ تر شده و خانه را ترک کرده. اتاق خواب تمیز و خالی با قفسه ها و اسباب بازی های خاک گرفته و سبد خالی لباس های کثیف فرزندتان را تصور کنید. سپس به زمان حال برگردید و دقایق فانی و زودگذری را که اکنون در کنار فرزند خود هستید غنیمت بشمرید و از آن استفاده کنید.

یکی از اصول توجه به کودک پدر و مادر متفکر بودن است

اگر زمان گرانبهایی را که کنار فرزند خود هستید به جای توجه به کودک فکرتان جای دیگری باشد، درست مانند این است که لذت بردن از دوران کودکی فرزند خود را از دست داده اید. طوری که گویا اصلا با فرزند خود نبوده اید. بهتر است وقتی با فرزند خود هستید یک پدر یا مادر ژرف اندیش باشید. در این روش شما بر دیدن، شنیدن و درک فرزند خود و همچنین لذت بردن از آنچه خلق کرده اید تمرکز می کنید.

همراه با کودکان خود به پیاده روی بروید

یک ساعت قبل از رفتن کودکان به رختخواب می تواند برای آن ها ساعت پر هرج و مرجی باشد، یکی از تکنیک های خوب برای کمک به آرام شدن کودکان این است که آن ها را به پیاده روی عصرگاهی ببرید. این پیاده روی نه تنها به کودک شما آرامش می دهد بلکه فرصتی را در اختیار شما قرار می دهد تا لحظات خاصی را در کنار آنها بگذرانید.

توجه به کودک

یک شب خاص را با کودک خود داشته باشید

خوردن شام در خانه همراه تمام اعضای خانواده خیلی خاص است. اما اگر شام یک مضمون خاص هم داشته باشد کودک شما علاقه بیش تری برای بودن در کنار شما خواهد داشت. برای داشتن یک شام خاص با مضمون خاص می توانید حداقل یک بار در هفته برنامه ای ویژه داشته باشید مثلا شب پیتزا، شب غذای چینی و ..

وسایل خراب را با همکاری کودک خود تعمیر کنید

هرگز بدون فرزندان وسایل خانه را تعمیر نکنید. تعمیر وسایل خانه راهی عالی برای گذراندن وقت با فرزندان و در عین حال آموزش استفاده از ابزار و وسایل است. به عنوان مثال می توانید چراغ قوه را به دست فرزند خود بدهید و درمورد نحوه عملکرد آن برایش توضیح دهید.

برای رفتن به هرجایی از ماشین استفاده نکنید

اگر والدین زمانی را که برای رفتن به پارک یا فروشگاهی در اطراف منزل مشغول رانندگی هستند جمع کنند، بدون هیچ هزینه ای زمان گرانبهایی را برای توجه به کودک خود به دست می آورند. پس سعی کنید به جای رانندگی کردن همراه کودک خود تمام مسیر را پیاده راه بروید.

با آنها بازی کنید

اگر تصمیم دارید برای کودک خود کنسول بازی بخرید، سعی کنید بر بازی کودک خود نظارت داشته باشید یکی از روش ها این است که بازی ها را یاد بگیرید و با کودک همراه شوید و وقت خود را با فرزند خود و در جهان بازی ها بگذرانید.

منبع: http://www.parents.com

ارسال نظر شما