اکنون ثبت نام کنید

ورود

فراموشی کلمه عبور

رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر کلمه عبور به ایمیل شما ارسال شود.

ورود

اکنون ثبت نام کنید

به سایت توت فرنگی خوش آمدید , جهت عضویت در سایت بر روی لینک زیر کلیک کنید.

اصول مصرف استامینوفن در کودکان

اصول مصرف استامینوفن در کودکان

امروزه کاربرد استامینوفن در کودکان این است که از آن به عنوان یک مسکن استفاده می شود. مسکنی که برای آرام کردن درد های مختلف بدن کودک استفاده می شود. اما مصرف بیش از حد آن می تواند باعث بیماری فرزند شما شود. تیم آموزشی توت فرنگی قصد دارد تا نکات مربوط به مصرف استامینوفن در کودکان را به شما آموزش دهد. در همین راستا مطالب زیر را تهیه نموده و در اختیار شما والدین عزیز قرار داده ایم.

مصرف زیادی از حد استامینوفن در‌ کودکان باعث آسیب دیدگی کبد آنها شده و در موارد نادری حتی می تواند منجر به مرگ شود. بنابراین مهم است که والدین از نحوه درست استفاده از استامینوفن در کودکان آگاه باشند. و با دقت بیش تری این دارو را مصرف کنند. اگر هر گونه سوالی در مورد دادن این دارو به فرزند خود دارید با پزشک یا داروخانه مشورت کنید. و توجه داشته باشید که به هیچ وجه در کودکان کم تر از دو سال از این دارو استفاده نکنید.

نام های دیگر استامینوفن چیست؟

استامینوفن نامی ژنریک است که به این دارو تعلق گرفته، که البته در بعضی کشور ها آن را با نام پاراستامول می شناسند. امروزه برند های ژنریک مختلفی از این دارو تولید می شود.

شناخته شده ترین برند تولید کننده این دارو تیلنول است. برند تینول و سایر برند هایی که قطره های استامینوفن مخصوص نوزادان را تولید می کنند. تولید این دارو در فرمول های غلیظ تر را ترجیح داده اند. البته تولید قطره های استامینوفن در بازار قطع شده زیرا اکثر کودکانی که از این نوع دارو استفاده می کنند. به دلیل به کارگیری قاشق های آشپزخانه به عنوان پیمانه، بیمار شده اند. اگر در خانه تینول نوزاد یا محصولی مشابه آن با دز ۸۰ mg  دارید، آن را دور بیندازید و از آن برای درمان کودکان استفاده نکنید.

انواع داروی استامینوفن

این دارو برای کودکان به شکل شربت و همچنین قرص های جویدنی تهیه می شود، که قرص های جویدنی را نباید برای کودکان کم تر از دو سال تجویز کرد.

مصرف استامینوفن در کودکان به چه نحوی باید باشد؟

برای دادن استامینوفن به فرزندان خود طبق دستور پزشک عمل کنید و از دز های مناسب استفاده از این دارو را پیدا کنید و حتما اقدامات زیر را انجام دهید:

تاریخ انقضای دارو را چک کنید تا مطمئن شوید دارو سالم است.

اگر تاریخ انقضای دارو گذشته بود آن را دور بیندازید و یک داروی جدید بخرید. برای نگهداری این دارو آن را از جعبه خارج کنید و در کابینت و میان موادی قرار دهید که فرزند شما علاقه ای به خوردن آنها ندارد.

اجازه ندهید کودک دارو هایی که حاوی استامینوفن بوده استفاده کند، استامینوفن در بیش تر دارو های سرما خوردگی، سرفه و آلرژی وجود دارد. اگر فرزند شما یکی از این دارو ها را مصرف می کند قبل از دادن استامینوفن به کودک خود با پزشکش مشورت کنید، زیرا مصرف زیاد استامینوفن می تواند باعث آسیب به کبد کودک شود.

مصرف استامینوفن در کودکان

بر اساس دز تجویز شده از این دارو استفاده کنید

این کار باعث می شود اطمینان حاصل کنید که فرزندتان به مقدار کافی این دارو را دریافت کرده: هرگز از قاشق های، پیمانه ها یا قطره چکان های آشپزخانه برای اندازه گیری این دارو استفاده نکنید. در اکثر موارد پیمانه یا قاشقی مخصوص برای اندازه گیری این دارو همراه آن به فروش می رسد.

وقتی برای درمان تب کودک از استامینوفن استفاده می کنید به سن و دمای بدن او توجه کنید

اگر نوزادی سه ماهه یا کوچک تر دارید، که تب ۳۸ درجه یا بالا تر دارد وی را نزد پزشکش و یا بخش اورژانس بیمارستان ببرید. وقتی فرزند شما سه ماهه تا ۳ساله است و تب ۳۹ درجه یا بالاتر دارد. با پزشک وی تماس بگیرید و شرایط را برایش توضیح دهید تا در صورت صلاح دید او را نزد وی ببرید.

هنگامی که فرزند شما تا ۲۰ دقیقه بعد از خوردن استامینوفن استفراغ می کند، می توانید مجددا به همان اندازه استامینوفن به او بدهید. اگر کودک شما بعد از گذشت ۲۰ دقیقه از مصرف استامینوفن استفراغ کرد باید مدتی صبر کنید و بعد از گذشت حدود ۴ ساعت یا بیش تر مجددا به او استامینوفن بدهید.

استامینوفن را بسته به نیاز کودک باید هر ۴ تا ۶ ساعت به او داد

فاصله زمانی استاندارد برای مصرف استامینوفن در کودکان چیزی حدود ۴ تا ۶ ساعت است و باید توجه داشته باشید که نباید بیش تر از ۵ بار در روز از این دارو استفاده شود. زیرا می تواند عوارض جانبی خطرناکی برای فرزند شما داشته باشد.

دز مصرف استامینوفن در کودکان بر اساس وزنشان

پزشکان معتقدند هنگام تجویز دز مصرفی در کودکان باید به جای توجه به سن کودک، وزن او را اندازه بگیریم. قبل از دادن دز مشخصی از این دارو به کودکان برچسب روی آن را بخوانید و به نکات ذکر شده و ساعات مصرف آن توجه کنید.

همانگونه که گفته شد هر چند اکثر ما بزرگسالان استامینوفن را دارویی مفید می دانیم که می تواند باعث برطرف شدن بسیاری از دردها از جمله سر درد شود. اما باید حواستان به مصرف استامینوفن در کودکان باشد، زیرا این دارو می تواند عوارض جانبی خطرناکی برای عزیزان شما داشته باشد.

منبع: m.kidshealth.org

دیدگاه ها ( ۳ )

  1. ممنون از شما , واقعا همونی بود که می خواستم، کامل و بدون نقص

  2. چرا با غذای مرد علاقه اش مخلوط نمیکنید اینطوری هم واسه بچه و هم واسه شما راحت تره

ارسال نظر شما