اکنون ثبت نام کنید

ورود

فراموشی کلمه عبور

رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر کلمه عبور به ایمیل شما ارسال شود.

ورود

اکنون ثبت نام کنید

به سایت توت فرنگی خوش آمدید , جهت عضویت در سایت بر روی لینک زیر کلیک کنید.

اصول صحیح خوردن صبحانه را بشناسید (قسمت اول)

اصول صحیح خوردن صبحانه را بشناسید (قسمت اول)

تیم پژوهشی توت فرنگی، امروز با مبحث مهم “اصول صحیح خوردن صبحانه” در خدمت شما دوست­داران است.

احتمالا این جمله را بارها از والدین خود شنیده­ اید: “صبحانه مهمترین وعده غذایی در روز است.” حالا نوبت شما است در هنگام صبح که میخواهید همه را راهی کنید، این جمله را به عنوان والدین، به فرزند اخمو و خواب آلود خود که اصرار میکند “گرسنه نیست“، بگویید.

حتی اگر شما هرروز یک صبحانه سالم و مفصل بخورید بازهم سخت است که به تمامی نکات ریز کودک توجه کنید. اما سعی خود را انجام دهید.

چرا بعضی از صبحانه فراری هستند؟

وعده غذایی صبح بهترین راه برای سوخت رسانی به بدن است. کودکانی که صبحانه میخورند تمایل به خوردن غذاهای سالم در آنها افزایش پیدا کرده و بیشتر در فعالیت های فیزیکی شرکت میکنند.

نخوردن صبحانه، کودکان را خسته، بی قرار و کج خلق میکند. در طول روز بعد از ۸ تا ۱۲ ساعت خوابیدن، بدن آنها احتیاج به سوخت گیری مجدد خواهدداشت. اگر آنها حتی وعده کوچکی را میل نکنند، انرژی و حال عمومی آنها افت خواهد کرد.

اصول خوردن صبحانه

وعده غذایی صبح به تنظیم بودن وزن کودک نیز کمک میکند. صبحانه شروع کننده فعالیت متابولیسم در بدن است. فعالیتی که باعث تبدیل غذا به انرژی میشود و زمانی که متابولیسم بیشتر شود، بدن با خود میگوید: پیش به سمت سوزاندن کالری ها !

معمولا افرادی که صبحانه نمیخورند، در طول روز کالری بیشتری مصرف کرده و اضافه وزن پیدا میکنند. دلیل این اتفاق آن است که آنها قبل از ظهر گرسنه شده و روی به خوراکی های فست فودی و یا پرکالری می آورند، بعد از آن نیز ناهار را خورده و کالری بیش از اندازه بدن را وارد سیستم گوارش خود کرده و اضافه وزن پیدا میکنند.

 قدرت مغز

خیلی مهم است که کودکان وعده غذایی صبح خود را کامل بخورند اما اینکه چه چیزی بخورند نیز بسیار اهمیت دارد. وعده هایی که غنی از دانه ها، فیبر و پروتئین ها بوده و مقدار شکر آن کم است برای تقویت تمرکز و حافظه آنها برای یادگیری بسیار مفید است.

کودکانی که صبحانه میخورند، فیبر، کلسیوم و دیگر مواد غذایی را بهتر جذب خواهندکرد. آنها همچنین بهتر وزن خود را تحت کنترل دارند، سطح کلسترول پایین داشته و غیبت های مدرسه کمتری خواهند داشت.

تا جایی که میتوانید صبحانه را خانوداگی برگزار کنید. وعده های صبحانه را فرصتی فوق العاده برای دوباره دور هم جمع شدن بدانید. این وعده ها معمولا سالم­تر نیز هستند!

 

دکتر ماری ال.گاوین

 

ادامه دارد …

ارسال نظر شما