اکنون ثبت نام کنید

ورود

فراموشی کلمه عبور

رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر کلمه عبور به ایمیل شما ارسال شود.

ورود

اکنون ثبت نام کنید

به سایت توت فرنگی خوش آمدید , جهت عضویت در سایت بر روی لینک زیر کلیک کنید.

اصول تربیت کودک در شش سال اول

اصول تربیت کودک در شش سال اول

رفتار ها و شخصیت انسان در بزرگسالی حاصل تربیت و رفتار و اتفاقهای خواسته و ناخواسته کودک تا شش سالگی است.
البته ۸۰ درصد آن تا شش سال و بیست در صد آن در دوران بلوغ است ،لذا شش سال اول زندگی دوران طلایی برای کودکان است .
در شش سال اول زندگی میزان شیر خوردن و نخوردن نوع رفتار با کودک نوع تنبیه و تشویق حتی بیماریهایی که برایش اتفاق میافتد در بزرگسالی تاثیر گذار است.

علت تاثیر گذاری در شش سال اول

کودک دوساله ای که میخواهیم از شیر بگیریم، شاید بگوییم شش ماه کم یا زیاد خوردن چه تاثیری میتواند داشته باشد اما کودکی که دوسال زندگی کرده شش ماه برایش یک چهارم عمر او است، مثل انسان برگ سال که هشتاد سال عمر کرده بیست سال را مشغول کاری باشد یعنی یک چهارم عمرش را پس رفتار در آن بازده زمانی بسیار تثبیت میشود و تغییر آن بسیار سخت میباشد پس زمان محاسبه و تربیت برای کودکان در این سنین بسیار مهم است.

برایتان مثال دیگری میآوریم، مثلا وقتی به یک کودک میگویید یک ساعت صبر کن اندازه تحمل او ممکن است با صبر یک هفته در یک بزرگسال برابری کند زیرا ساعاتی که او زندگی کرده خیلی کمتر از ساعات زندگی یک بزرگسال است.

اصول تربیت

برای فرزندان زیر شش سال‌ چه کاری انجام دهیم

با مطالعه و کمک از متخصصین و کارشناسان سعی کنیم این دوران طلایی کودک را به بهترین نحو سپری کنیم تا در بزرگسالی دارای آرامش و آینده خوب باشد، با تشویق و تنبیه به موقع و درست و بازیهای صحیح، مراقبت فرزندمان در برابر جامعه و دادن امنیت به کودک او را تا میتوانیم برای بزرگسالی خوب آماده کنیم.

کودکی که دوران کودکی خوب و سالمی را تجربه کرده باشد به راحتی میتواند در بزرگسالی با مشکلات رو به رو شده و آسیب کمتری ببیند، کودکی که با روش های درست و صحیح با او برخورد شود در بزرگسالی میتواند مهارت حل مساله را بهتر انجام دهد و در مواجه با مشکلات بهترین راه را پیدا کند.
حال که دریافتیم شش سال اول زندگی کودک چقدر مهم و تاثیر گذار است بهتر است تا میتوانیم در رفتار و برخورد صحیح با فرزندانمان بکوشیم.

 

کارشناس روانشناسی | خانم شریعتی

ارسال نظر شما