اکنون ثبت نام کنید

ورود

فراموشی کلمه عبور

رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر کلمه عبور به ایمیل شما ارسال شود.

ورود

اکنون ثبت نام کنید

به سایت توت فرنگی خوش آمدید , جهت عضویت در سایت بر روی لینک زیر کلیک کنید.

آنچه در مورد نحوه برخورد با فرزند آخر خانواده باید بدانید

آنچه در مورد نحوه برخورد با فرزند آخر خانواده باید بدانید

در این مقاله قصد داریم تا نحوه برخورد با فرزند آخر خانواده را بررسی نماییم. این کودکان معمولا در شرایطی قرار دارند که اغلب توجه والدین را به خود جلب می کنند و اغلب با روش های متفاوتی سعی در جلب نظر اطرافیان به سمت خود دارند که بعضی از این روش ها درست و بعضی نادرست هستند، در ادامه روش های درست برخورد با فرزند آخر خانواده را می خوانید.

نحوه تربیت صحیح فرزند آخر

عدالت را درمورد فرزند آخر خانواده رعایت کنید

گاهی نگرانی در مورد شروع مدرسه فرزند بزرگ تر آنقدر ذهن والدین را درگیر می کند که از فرزند آخر خود غافل می شوند. همیشه باید به یک اندازه به همه فرزندان خود توجه کنیم. اگر فرزند اول خود را هر روز به پارک می برید و یا شرایطی را فراهم می کنید که در خانه با دوستانش بازی کند، باید عدالت را رعایت کنید و چنین شرایط و امکاناتی را برای سایر فرزندان خود نیز فراهم کنید. این کار باعث می شود احساس هویت فرزند شما تقویت شود و اعتماد به نفس بیش تری داشته باشد.

برخورد با فرزند آخر

با او مانند یک نوزاد ضعیف رفتار نکنید

فرزند آخر خانواده معمولا احساس می کند بقیه همیشه او را یک کودک ضعیف می دانند که توانایی انجام بعضی از کار ها را ندارند. اما یک دختر ۴ ساله نیز هر چند یک خانواده از بقیه کم سن تر است، اما این بدان معنی نیست که شما باید با او مثل یک نوزاد رفتار کنید. به فرزند آخر خود مستقل بودن را یاد دهید. یک نوزاد شما می تواند در انداختن سفره به شما کمک کند. این کار باعث می شود وی فارغ از جایگاهش در ترتیب فرزندان بتواند احساس مفید بودن داشته باشد.

البته بیش از حد نیز به فرزند آخر خانواده توجه نکنید

در اغلب موارد فرزند آخر خانواده نا خواسته دوست دارد تمام توجه والدین را به خود جلب کند، بنابراین اگر وقتی مشغول تماشای اخبار هستید و دختر ۵ ساله تان جلوی تلویزیون شروع می کند به رقصیدن و جلب توجه کردن، متعجب نشوید. شما باید به اندازه کافی به او توجه کنید.

به او یاد دهید مسئولیت رفتار هایش را بر عهده بگیرد

همه ما می دانیم که فرزندان آخر سوگلی پدر و مادر خود محسوب می شوند. اما اگر والدین به فرزند کوچک تر اجازه دهند از زیر بار کار های شخصی اش فرار کند، نه تنها وی را به فرزندی نا منظم تبدیل می کنند، بلکه خواهر و برادرانش نیز چنین رفتاری را از او یاد می گیرند. پس بهتر است به فرزند خود یاد دهید از قوانین خانواده پیروی کند و مسئولیت هایش را انجام دهد.

در مواقعی که فرزند آخر خانواده مظلوم واقع می شود از او حمایت کنید

شما والدینی که چندین کودک دارید باید حواستان به رفتار فرزندان با یکدیگر باشد. گاهی پیش می آید که فرزند بزرگ خانواده به فرزندان کوچک تر زور می گوید. وقتی روابط بین فرزندان شما تند و پرخاشگرانه می شود، بهتر است وارد عمل شوید البته نه فقط به این خاطر که رفتار درست و انسانی را به فرزند  بزرگ تر خود یاد دهید، بلکه به خاطر حمایت از فرزند کوچک تر نیز باید این کار را انجام دهید. برای مثال اگر فرزند اول شما اجازه حرف زدن به برادر کوچکش را نمی دهد و مدام وسط حرفش می پرد، با لحنی آرام به او بگویید که برادرش حرفی برای گفتن دارد و باید یک دقیقه صبر کند تا او حرفش را بزند.

به کودک خود «نه» بگویید و بابت این کار  احساس خوبی داشته باشید

معمولا فرزندان آخر نسبت به بقیه فرزندان شما خود محورتر هستند، بنابراین اگر دختر ۶ ساله شما برای داشتن چیزی اوقات تلخی می کند، به جای اینکه با خریدن آنچه نظرش را جلب کرده گریه اش را قطع کنید، باید کمی سیاست به خرج دهید و همه خواسته هایش را برآورده نکنید. با وی‌ مانند خواهر و برادرانش رفتار کنید و فقط چیز هایی را برایش بخرید که به آن نیاز دارد.

سن کودک چیزی جز یک عدد نیست، مهم توانایی های اوست

بار ها دیده شده وقتی کودکان هم سن با هم بازی می کنند اغلب کسی که از بقیه کم سن تر است با این تصور که نمی تواند به اندازه کافی سریع بدود، از بازی کنار گذاشته می شود. برای مثال بچه های محله به پسر پنج ساله شما اجازه فوتبال بازی کردن نمی دهند. در چنین مواقعی وظیفه شما این است که اوضاع را برای او توضیح دهید که وی از سوی دیگران طرد نشده، فقط برای بازی کردن با بچه های ده ساله خیلی جوان است.

شرایط را برای او توضیح دهید

فرزند آخر خانواده وقتی از بعضی کار ها کنار گذاشته می شود احساس ناراحتی و بی فایده بودن دارد. وقتی کودک شما به خاطر این موضوع با اعضای خانواده قهر می کند این وظیفه شماست که با او صحبت کنید. دلیل رفتار ها را برایش توضیح دهید تا این ناراحتی به دلخوری های بلند مدت تبدیل نشود.

فعالیت هایی را انتخاب کنید که فرزند آخرتان نیز توانایی انجام آن را داشته باشد

به دلیل تفاوت های سنی میان فرزندان پیدا کردن فعالیت هایی که مناسب همه آنها باشد کار دشواری است. ممکن است فرزندان شما بازی های کامپیوتری را دوست داشته باشند، اما فرزند کوچک تر شما هنوز آشنایی چندانی با این بازی نداشته باشد. توصیه ما به شما این است که سرگرمی های همگانی مثل رفتن به موزه در روز های تعطیل و همراه با تمام فرزندان را انتخاب کنید.

روانشناسان نیز توصیه های ذکر شده در مورد نحوه برخورد با فرزند آخر خانواده را تایید کرده اند. بنابراین بهتر است با مد نظر قرار دادن این راهنمایی ها به تربیت درست تر فرزند خود کمک کنید.

منبع: www.parents.com

ارسال نظر شما