اکنون ثبت نام کنید

ورود

فراموشی کلمه عبور

رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر کلمه عبور به ایمیل شما ارسال شود.

ورود

اکنون ثبت نام کنید

به سایت توت فرنگی خوش آمدید , جهت عضویت در سایت بر روی لینک زیر کلیک کنید.

روش های صحیح برخورد با کودکان طلاق – بخش اول

روش های صحیح برخورد با کودکان طلاق – بخش اول

همانطور که اغلب شما می دانید کودکان طلاق اغلب افرادی غمگین، پر استرس و سردرگم هستند. کودکان در هر سنی که با طلاق والدین خود رو به رو شوند احساس عدم اطمینان و نگرانی خواهند داشت. حتی ممکن است خود را مقصر این موضوع بدانند. هر چند شکست خانواده برای کودکان طلاق ناراحت کننده است، اما شما به عنوان والدین باید از غم و اندوه کودک خود بکاهید. طلاق به هیچ وجه موضوع ساده ای نیست اما با به کارگیری راهنمایی های زیر می توانید به فرزند خود در سازگاری با این موضوع کمک کنید.

چگونه می توانم به کودکان طلاق در کنار آمدن با شرایط کمک کنم؟

جدایی یا طلاق والدین برای همه افرادی که درگیر آن می شوند تجربه ای به شدت پر استرس و احساسی خواهد بود. شاهد جدایی والدین بودن می تواند برای فرزندان دردناک باشد و والدین با به کارگیری روش هایی می توانند این درد را تسکین دهند.

داشتن صبر، اطمینان و یک‌ گوش شنوا از سوی شما می تواند به کودک شما در کنار آمدن با شرایط جدید کمک کند. با مهیا کردن کار هایی روتین برای فرزند خود می توانید به او یادآوری کنید که همیشه در کنارش باقی خواهید ماند و در هر شرایطی از او محافظت می کنید و با حفظ رابطه ی دورا دور با همسر سابقتان می توانید به فرزند خود نشان دهید که هیچ نزاعی میان والدینش برقرار نیست و قرار نیست اتفاق بدی بیفتد. حمایت شما از فرزندتان باعث می شود آنها بتوانند به خوبی مسیر خود را در شرایط پر تلاطم کنونی پیدا کنند.

چگونه در مورد طلاق با فرزندان خود صحبت کنیم؟

وقتی زمان آن فرا می رسد که در مورد طلاق با فرزندان خود حرف بزنید بسیاری از شما والدین نمی دانید چه باید بگویید. با آماده شدن برای آنچه قصد گفتنش را دارید صحبت کردن را هم برای خود و هم برای کودک آسان تر کنید. از قبل نگرانی های فکری خودتان را بررسی کنید و به دقت برای آنچه قصد گفتنش را دارید برنامه ریزی کنید.

چه بگوییم و چگونه نگوییم

هر چقدر هم که دشوار به نظر می رسد سعی کنید از لحنی آرام استفاده کنید و به مهم ترین موضوعات اشاره کنید‌.

حقیقت را بگویید

فرزندان شما باید دلیل واقعی جدایی شما از همسرتان را بدانند و دلایل گسترده و نا مفهوم می تواند باعث سردرگمی کودک عزیز شما شود. سعی کنید از جملاتی ساده و صادقانه استفاده کنید مثلا بگویید: «ما دیگر نمی توانیم در کنار هم زندگی کنیم.»

به فرزند خود بفهمانید که هنوز او را دوست دارید

هرچند ممکن است ساده به نظر برسد، اما باید به کودک خود نشان دهید که عشق شما نسبت به او تغییری نکرده. به آنها بگویید که از این به بعد هم مراقب آنها خواهید بود.

کودک را با تغییرات جدید در شرایط خانواده آشنا کنید

با اشاره به شرایط جدیدی که برای زندگی کودکان طلاق ایجاد می شود به فرزند خود می فهمانید که شرایط مثل سابق نیست و به او ‌کمک می کنید تا جواب بسیاری از سوالاتش درمورد شرایط قبل و بعد از طلاق شما را پیدا کند.

از سرزنش کودکان خود پرهیز کنید

صادق بودن با کودکان طلاق بسیار مهم است، اما سعی کنید در حضور‌کودک زیاد از همسر خود انتقاد نکنید و یا اینکه هنگام عصبانیت دلیل جدایی و مشکلاتتان با همسر سابق خود را به کودک خود نسبت ندهید. به ویژه اگر حوادث آسیب زننده ای در جریان بوده باشد این کار می تواند به روحیه کودک شما آسیب بزند.

برای صحبت با کودک برنامه ریزی کنید

قبل از هر تغییری در اوضاع وقت کافی را به صحبت با کودک خود اختصاص دهید. بهتر است در صورت امکان همراه با همسر سابقتان این کار را بکنید.

خویشتن داری کنید

وقتی دلایل جدایی تان را برای کودک شرح می دهید سعی کنید در کلام خود به همسر سابقتان توهین نکنید و به او احترام بگذارید.

به کودک خود کمک کنید تا اندوه طلاق را از یاد ببرد

جدایی والدین برای کودکان طلاق مثل یک فقدان بزرگ به حساب می آید: فقدان والدین، از بین رفتن اتحاد خانوادگی، یا از دست رفتن زندگی کودک. شما می توانید به کودک خود در فراموشی این فقدان و‌ کنار آمدن با شرایط جدید کمک ‌کنید. توصیه ما به شما این است که راهنمایی های زیر را به یاد داشته باشید.

روش های صحیح برخورد با کودکان طلاق

گوش دادن

کودک خود را تشویق کنید تا احساسات خود را به شما بگوید و به آنها گوش دهید. شاید آنها نگران چیز هایی باشند که اصلا به فکر شما خطور نمی کند.

به آنها در پیدا کردن لغاتی برای بیان احساساتشان کمک کنید

کاملا طبیعی است که کودکان در بیان احساسات خود با مشکل رو به رو شوند، ولی شما می توانید با اشاره به حالت آنها و تشویقشان به صحبت کردن در این کار به آنها کمک کنید.

به کودکان طلاق اجازه دهید با شما صادق باشند

ممکن است کودکان طلاق برای صدمه نزدن به احساسات والدین نگرانی های واقعی خود را بیان نکنند. با کمی صبر و روی خوش اجازه دهید آنها حس واقعی خود را به شما بگویند.

صحبت درمورد طلاق را همیشگی کنید

کودکان و نوجوانان دایما با سوالات جدیدی در مورد طلاق والدین خود رو به رو می شوند. حتی آنها احساسات و‌ نگرانی های جدیدی در مورد اتفاقات آینده دارند، بنابراین بهتر است مدام در مورد طلاق با کودک خود صحبت کنید و به رفع ابهامات ذهنی کودک خود کمک کنید.

احساسات آنها را تصدیق کنید

شاید نتوانید مشکلات فرزندان را حل کنید و حتی برای از بین بردن غم و اندوه شان کاری از دست شما بر نیاید، اما مسئله مهم این است کن احساسات آنها را تصدیق کنید.

منبع: www.helpguide.org

ارسال نظر شما