گاز گرفتن کودک

گاز گرفتن کودک یکی از مواردی است که اغلب والدین با آن سر و کار دارند. تیم آموزشی توت فرنگی در این مقاله قصد دارد تا راهنمایی هایی برای حل این مشکل در کودکان ارائه دهد، در همین راستا مطالب زیر را جمع آوری نموده و در اختیار شما والدین عزیز قرار داده ایم.

کودکان عمدتا کار های قابل ستایشی انجام می دهند، مثلا ناگهان شما را در آغوش می گیرند، جیغ می زنند و می خندند، و یا حتی وقتی خسته هستید شما را نوازش می کنند. اما همین کودکان گاهی رفتار های عجیب و آزار دهنده ای نیز از خود نشان می دهند، کار هایی مثل لگد زدن، جیغ زدن و گاز گرفتن.

گاز گرفتن کودک بیشتر در سنین پایین شایع است، اگر فرزند شما زیاد گاز می گیرد بهتر است به فکر راه حلی برای درمان آن باشید. مسلما هیچ کس دوست ندارد فرزندش به خاطر این رفتار از سوی بقیه کودکان طرد شود. حالت بدتر این است که گاز گرفتن کودک شما بهانه ای باشد برای نپذیرفتن او در مهد کودک ها.

شاید اغلب شما فکر می کنید گاز گرفتن کودک مشکلی کاملا طبیعی است که هر پدر و مادری با آن رو به رو می شود اما این طور نیست. راه هایی برای خلاص شدن از عادت گاز گرفتن کودک وجود دارد، در ادامه راه هایی برای ترک این عادت در کودک شما آورده شده.

چرا کودکان بقیه را گاز می گیرند؟

گاز گرفتن در کودکان بیشتر در سنین پایین شیوع دارد و کودک به دلایل متفاوتی این رفتار را از خود نشان می دهد. دلایلی همچون رشد دندان ها و یا میل به کشف اسباب بازی های جدید از طریق دهان. حتی ممکن است کودک برای پی بردن به رابطه علت و معلول دیگران را عمدا گاز بگیرد تا ببیند آیا آنها به این کار او واکنش نشان می دهند یا نه.

علاوه بر موارد فوق، گاز گرفتن کودک می تواند علامتی باشد برای جلب توجه دیگران و یا بیان احساساتی همچون ناراحتی، عصبانیت و ترس. جالب است بدانید که این موارد جز قوی ترین احساسات در کودک بوده و کودک توانایی بر زبان آوردن چنین احساساتی را ندارد. بنابراین وقتی فرزند شما نمی‌ تواند کلمه ای که می خواهد بر زبان بیاورد را پیدا کنند یا وقتی نمی تواند احساسات خود را بیان کند گاز می گیرد تا به شما بگوید: « به من توجه کن!» یا «من این کار را دوست ندارم.»

گاز گرفتن کودک

چگونه عادت گاز گرفتن کودک را از بین ببریم؟

بهترین کار این است که والدین بلافاصله بعد از گاز گرفتن به این عمل واکنش نشان دهند. اگر کودک شما دوباره کسی را گاز گرفت اقدامات زیر را انجام دهید.

گام اول: خونسرد و جدی باشید. با جدیت تمام به کودک خود بگویید:« گاز نگیر. » و به او‌ توضیح دهیدکه گاز گرفتن کار درستی نیست. اگر کودک شما آنقدر بزرگ نشده که متوجه توضیحات شما شود نیازی به توضیح دادن نیست. تا جایی که امکان دارد آرام و خونسرد باشید تا کار شما تاثیر گذار باشد.

گام دوم: از فرد هدف دلجویی کنید. توجه خود را به سمت کسی که کودک از او گاز گرفته جلب کنید مخصوصا اگر کودک باشد. اگر پوست فردی که گاز گرفته شده زخمی شده بود محل زخم را با صابون و آب بشویید. چنانچه زخم ایجاد شده عمیق بود باید از درمان های دارویی استفاده کنید.

گام سوم. در صورت نیاز کودک را دلداری دهید. کودکان اغلب متوجه نیستند که گاز گرفتن باعث صدمه زدن به دیگران می شود. اگر کودک شما از آسیب زدن به بقیه ناراحت شده بود سعی کنید او را آرام کنید. اما توجه داشته باشید که اگر کودک شما به خاطر جلب توجه شما این کار را انجام داده این رفتار منفی را تشویق نکنید.

گام‌ چهارم. جایگزین هایی برای آن پیشنهاد دهید. هرزمان که اوضاع آرام شد،  به کودک پیشنهاد دهید به جای گاز گرفتن از سایر روش های برقراری ارتباط کلامی استفاده کند. مثلا بگوید: « نه»، «بس است.» و یا «این مال من است.»

گام پنجم. پرت کردن حواس کودک. اگر انرژی و احساسات کودک آنقدر بالا رفته که او را مجبور به گاز گرفتن کرده بهتر است حواس او را با کارهای مثبت و جالب دیگری پرت کنید. کار هایی مثل ورزش با موزیک، رنگ کردن نقاشی ها و یا بازی کردن.

گام ششم. ایجاد محیطی که کودک مجبور به گاز گرفتن نشود. از بین بردن عادت کاز گرفتن کودک به تلاش دائمی شما نیاز دارد، زیرا کاری بلند مدت است. یکی از مهم ترین کار هایی که باید انجام دهید این است که فرهنگ و عادت تاب آوری بالا را در خانه یا مهد کودک توسعه دهید.

در ادامه راه هایی برای ترک عادت کاز گرفتن کودک آورده شده است:

  • مقاوم باشید: سعی کنید همیشه جمله:«نه، گاز نگیر.» را به کودک خود گوش زد کنید. اگر کودک به حرف شما گوش نداد و یا عادتش را کنار نگذاشت خسته نشوید. این کار را باز هم تکرار کنید.
  • از جملات تشویق کننده و مثبت استفاده کنید: به جای اینکه با توجه کردن به رفتار های منفی کودک به او جایزه دهید به او یاد دهید که رفتارهای مثبت و خوب او را تحسین می کنید تا شاید باعث شود کودک شما گاز گرفتن را کنار بگذارد.
  • جایگزین هایی برای کار گرفتن پیدا کنید: با تکامل مهارت های زبانی در فرزند خود می توانید به فرزند خود کمک کنید تا برای بیان احساسات منفی خود از راه های بهتری استفاده کنند. برای مثال از کودک بخواهید هنگام ناراحتی از کلمات برای بیان احساسات خود استفاده کند تا آرام شود. اگر به صحبت با دکتر، مشاور و یا متخصص کودک نیاز داشتید می توانید از آنها درمورد روش های مناسب برای آموزش نحوه کنترل و بیان احساسات بپرسید.

چه موقع به دنبال کمک باشیم؟

هر چند گاز گرفتن کودک بیشتر در سنین نوزادی رایج است، اما این عادت باید در سن ۳ یا ۴ سالگی کنار گذاشته شود. اگر این عادت در فرزند شما به مرحله ای رسید که به جای از بین رفتن شدید تر شد یا سایر رفتار های خشن در ‌کودک دیده شد باید برای درمان آن به دنبال کمک کرفتن از دیگران باشید. بهترین کار ممکن اسن است که با متخصص اطفال در مورد علت این رفتار و راه های درمان آن مشورت کنید.

منبع: http://m.kidshealth.org

بدون نظر
مطالب مرتبط