گم شدن کودک

هیچ پدر و مادری تا وقتی یک بار تجربه پیدا کردن کودک گمشده اش را پشت سر نگذاشته هرگز تصور نمی کند که چنین حادثه ای برایش اتفاق بیفتد. اما بهتر است هریک از شما کودک خود را برای چنین مواقعی آماده سازید تا در صورت گم شدن بتواند از خود محافظت کند.

اکثر والدین هنگام گم شدن کودک خود نمی توانند به راحتی او را پیدا کنند و گاهی تا چندین ساعت وحشت از دست دادن کودک تمام وجودشان را فرا می گیرد. البته گاهی نیز کودکان سریعا و قبل از اینکه خودشان متوجه شوند که والدین به دنبالشان می گردند پیدا می شوند.

قوانین اصلی که هر کودک گمشده ای باید قبلا آنها را یاد گرفته باشد

بهتر است از همان ابتدا و وقتی فرزند شما یک کودک نوپا است با وی درمورد احتمال گم شدن صحبت کنید. سعی کنید برای این کار برنامه ریزی داشته باشید و به کودک خود توصیه کنید در صورت جدا شدن از شما در مکان های عمومی از راهنمایی های شما پیروی کنند. به عنوان مثال وقتی به ساحل می روید به کودک خود یاد دهید که هنگام گم شدن به نجات غریق ها مراجعه کنند. شاید باورتان نشود ولی کودکان می توانند مسافت طولانی را برای پیدا کردن والدین خود راه بروند و ممکن است در صورت گم کردن شما مسافت زیادی را برای پیدا کردن شما بپیمایند.

برای اینکه به کودک خود یاد دهید که نباید برای پیدا کردن شما به هر سمتی راه بیفتد باید به او بگویید که اگر بدون او باشید هرگز از او دور نمی شوید و نیازی نیست وی برای پیدا کردن شما راه برود بلکه کافی است سر جای خود بایستد و منتظر شما بماند. به علاوه به او بگویید که بهتر است در صورت گم شدن به جای اینکه به دنبال پیدا کردن یک نگهبان یا پلیس باشد، بهتر است در گوشه ای بایستد و به محض  اینکه یک مادر و فرزند را دید از آنها تقاضای کمک کند. اما  چرا از یک مادر تقاضای کمک کنند دلیل این کار این است که احتمال کم تری وجود دارد که آنها هنگام مواجهه با یک کودک گمشده به فکر سو استفاده بیفتند و در اکثر موارد تا پیدا شدن شما در کنار فرزندتان می مانند.

بهتر است برای کمک به فرزند خود برای بهتر متوجه شدن موضوع با او بازی کنید و دفعه بعدی که با هم بیرون رفتید نقش گم شدن را بازی کنید و از کودک خود بخواهید از نگهبان یا فروشنده فروشگاه و یا هر خانمی که یک کودک به همراه دارد کمک بخواهد. این کار باعث می شود تا موقعیتی که درمورد آن با فرزند خود صحبت کرده اید برای وی واقعی تر شود و بنابراین هر زمان که گم شد می داند که چه کاری باید انجام دهد و دچار وحشت نمی شود.

در مکان های شلوغ مثل فستیوال ها، پارک ها و یا خیابان های شلوغ بهتر است حواستان به فرزندتان باشد تا هم را گم نکنید. بهتر است از همان ابتدای راه به او یادآوری کنید که دست شما را محکم بگیرد و از شما جدا نشود.

چگونه از گم شدن کودک جلوگیری کنیم؟

یادتان نرود که شماره تلفن خود را نوشته و در جیب کودک قراردهید

حتی اگر کودک شما شماره تلفن شما را حفظ است باز هم بهتر است شماره را روی برگه ای نوشته و در جیب او قرار دهید. بارها دیده شده که خیلی از والدین شماره تلفن خود را با ماژیک روی زبانه کفش کودک خود می نویسند تا در صورت نیاز کودک گمشده به راحتی به آن دسترسی داشته باشد.

کودک خود را با علامتی خاص از بقیه جدا کنید

وقتی همراه کودک بیرون می روید لباسی با رنگ خاص و قابل تشخیص مثل نارنجی یا سبز کم رنگ به او بپوشانید و بهتر است کلاهی با یک رنگ خاص نیز به او بپوشانید تا در جمعیت راحت تر قابل شناسایی باشند. تا در صورت گم شدن راحت تر بتوانید او را پیدا کنید.

عکس کودک را به همراه داشته باشید

همیشه عکس چهره کوک خود را در گوشی همراه خود داشته باشید تا در صورت گم کردنش بتوانید با توزیع عکسش میان نگهبانان سریع تر او را پیدا کنید.

گم شدن کودک

وقتی کودک گمشده محل مورد نظر را ترک کرده چه باید انجام داد؟

در چنین مواقعی بهتر است خونسردی خود را حفط کرده و مراحل زیر را انجام دهید.

یک جستجوی سریع و جامع انجام دهید

در چنین مواردی کودک هنوز خیلی از محل دور نشده و بهتر است در گوشه ای بایستید و با تمرکز به این موضوع فکر کنید که ممکن است چه چیزی توجه او را به خود جلب کرده باشد؟ و سریعا به محل مورد نظر بروید.

 سریعا از بقیه کمک بگیرید

اگر بعد از گذشت چند دقیقه نتوانستید او را پیدا کنید به نزدیک ترین خدمه مراجعه کرده و موضوع را برای آنها شرح دهید. یا در صورتی که فکر می کنید باید سریعا همه جا را بگردید می توانید از کس دیگری بخواهید این کار را انجام دهد و ماجرا را برای مسیولین شرح دهد تا هر چه سریع تر در های خروج را ببندند و همه جا را بگردند.

به پلیس زنگ بزنید

اگر بعد از چند دقیقه هنوز هم نتوانسته اید کودک خود را پیدا کنید پلیس را در جریان قرار دهید. براساس گزارش آکادمی پلیس سه ساعت اول گم شدن کودک مهم ترین زمان برای پیدا کردن وی می تواند باشد. با رسیدن پلیس درمورد تمام جزییات با وی صحبت کنید. به او بگویید که آخرین بار کجا فرزند خود را دیدید و چه لباس هایی به تن داشت. سعی کنید خونسرد باشید و به یاد داشته باشید که زنگ زدن به پلیس به این معنی نیست که اتفاق بدی افتاده است. هرگز احساس ترس نداشته باشید و همه چیز را به پلیس محول کنید.

بهترین راه برای جلوگیری از این همه دردسر این است که به فرزند خود یاد دهید که به هیچ وجه بیرون از خانه از شما دور نشود و همیشه شماره تلفنی را به او یاد دهید تا درصورت گم شدن سریعا با آن تماس بگیرد. این اتفاق سالانه برای هزاران نفر می افتد و خوشبختانه در کم تر از یک ساعت کودکان پیدا می شوند، بنابراین هرگز نیازی نیست بیش از حد نگران گم شدن کودک خود باشید و یا دچار استرس بی مورد شوید ولی می توانید با آگاهی دادن به کودک از این اتفاق و یا عواقب خطرناک آن جلوگیری کنید.

منبع: www.parents.com

بدون نظر
مطالب مرتبط