کلسترول و کودک شما

بخش آموزشی سایت توت فرنگی با مقاله ای راجع به کلسترول و موارد مرتبط در خدمت شما عزیزان است.

احتمالا بیشتر والدین در مورد اینکه Cholesterol چه معنی می تواند برای کودک آنها داشته باشد، تفکر نمی­کنند. اما سطح بالای Cholesterol یک فاکتور اصلی در وقوع بیماری های قلبی و سکته بوده و تحقیقات پزشکی نشان می دهد که بیماری های قلبی-عروقی در کودکان نیز وجود خواهدداشت. با افزایش تعداد کودکان با اضافه وزن زیاد این خطر در کودکان نیز افزایش یافته است.

مشکلات ناشی از Cholesterol بالا تا سالها خودش را نشان نمی دهد، به همین دلیل مربوط کردن بیماری کودکان با Cholesterol کاری دشوار است. اما دانستن سطح Cholesterol فرزند شما بسیار مهم است. مخصوصا اگر در خانواده سابقه Cholesterol بالا یا بیماری های قلبی زودرس وجود داشته باشد. تشخیص Cholesterol بالا به شما و دکترتان این اجازه را می دهد تا با تجویز راه هایی سطح آن را کاهش داده و احتمال بیماری قلبی برای کودک شما را در آینده کاهش دهد.

  • کلسترول چیست؟

Cholesterol یک ماده از جنس موم بوده که توسط کبد تولید می شود. Cholesterol نوعی از لیپیدها و یا چربی ها بوده که برای شکل دادن به غشا سلولی و یا در بعضی هورمون ها مورد استفاده قرار میگیرد.

اگر تا به حال یک ظرف بستنی یا چیزبرگر نخورده اید خیالتان راحت باشد که بدن شما کلسترول کافی برای فعالیت دارد. به این دلیل که کبد به اندازه کافی کلسترول برای فعالیت سالم بدن تولید خواهدکرد. در واقع کبد روزانه ۱۰۰۰میلی­ گرم کلسترول تولید می کند. بقیه کلسترول مورد نیاز از غذاهایی که میخوریم جذب میشود.

کلسترول و کودک شمامیوه­ ها، سبزیجات و دانه ها هیچگونه Cholesterol ندارند. اما غذاهایی مانند موارد زیر که از حیوانات به دست می آیند حاوی Cholesterol می باشند:

  1. زرده تخم مرغ
  2. گوشت قرمز
  3. گوشت پرندگان
  4. غذاهای دریایی
  5. لبنیات (مانند: شیر، پنیر، بستنی)

 

  • کلسترول خوب و بد

Cholesterol به خودی خود در بدن حرکت نمیکند. کلسترول باید با پروتئین ها مخلوط شده تا توسط جریان خون به مکان هایی که نیاز است منتقل شود. کلسترول و پروتئینی که با هم منتقل می شوند را لیپوپروتئین می نامند.

دو نوع از Cholesterol – لیپوپروتئین با دانسیته پایین (LDL) و لیپوپروتئین با دانسیته بالا (HDL) – از انواع Cholesterol هستند که بیشتر ما، راجع به آنها شنیده ایم.

لیپوپروتئین با دانسیته پایین (LDL) یا کلسترول بد، مقدار زیادش در جریان خون باعث نشست به روی دیواره رگ ها شده و باعث تشکیل پلاک (یک ماده سخت که باعث سفت شدن، نازک شدن و گرفتگی رگ های خونی می شود) خواهد شد. این پلاک در نهایت به حمله قلبی یا سکته منجر میشود.

لیپوپروتئین با دانسیته بالا (HDL) یا کلسترول خوب، Cholesterol به دور از رگ های خونی حمل شده و به کبد برمیگردد که در آنجا فرآیندی اتفاق می افتد و به بیرون از بدن هدایت می شود. همچنین گاهی به حذف کلسترول های مناطقی که در آن پلاک تشکیل شده است نیز کمک می کند.

سطح بالای LDL خطر احتمال به بیماری قلبی و یا سکته را افزایش اما سطح بالای HDL به سیستم گردش خون کمک شایانی خواهد کرد.

سه عامل مهم در داشتن کلسترول بالا به شرح زیر است:

  1. داشتم رژیمی از چربی ها – مخصوصا چربی های اشباع و ترانس
  2. وراثت – سابقه Cholesterol بالا در والدین یا یکی از والدین
  3. چاقی بیماری گونه – مربوط رژیم غذایی و کمبود تحرک و ورزش

کودکانی که به طور فیزیکی فعال هستند، غذاهای سالم میخورند، سابقه Cholesterol بالا در خانواده نداشته و اضافه وزن نیز ندارند درمعرض خطرکمتری به نسبت دیگر کودکان هستند.

 

دکتر ماری ال.گاوین 

 

ادامه دارد …

 

بدون نظر
مطالب مرتبط