تب کودکان

تیم آموزشی سایت توت فرنگی در ادامه مقاله اول، در قسمت دوم و نهایی به ادامه بررسی موضوع مهم “تب کودکان” خواهد پرداخت. پس با همراه باشید.

نیاز است که در مواقع زیر نیز با پزشک تماس گرفته و یا به درمانگاه مراجعه کرد:

  • اگر یک جوش غیرمنتظره را بر روی بدن مشاهده کردید، میتواند نشانه های یک بیماری جدی باشد. مخصوصا اگر با تب همراه باشد. جوش های بنفش و قرمز که با فشاردادن آنها، کمرنگ تر نشده و سفید نمیشوند و یا جوش های بزرگ بنفش، علائم یک عفونت باکتریایی جدی هستند.
  • زمانی که نوزاد شما حتی بعد از تمیز کردن بینی، در تنفش مشکلاتی داشت (به سختی نفس می کشید و یا سریعتر از حالت عادی تنفس کرد) به پزشک مراجعه کنید. این علائم نشان دهنده سینه پهلو کردن یا برنشیت است.
  • زمانی که نوزاد شما دمایی پایینتر از حد نرمال (۳۶درجه سانتیگراد) دارد. بعضی از نوزادانی که مریض هستند، به جای گرمتر شدن، سردتر میشوند.

 

  • چه درمان هایی برای تب در کودکان پیشنهاد میشود؟

از آنجایی که تب نشان از درگیری سیستم دفاعی بدن با باکتری ها و ویروس ها است، بعضی از محققین پیشنهاد میدهند که بالا رفتن دمای بدن به تاثیر بهتر این سیستم کمک خواهد کرد (زیرا باکتری ها و ویروس ها دمای اطراف ۳۷درجه سانتیگراد را برای عملکرد خود ترجیح میدهند) همچنین تب دستور تولید بیشتر گلبول های سفید و پادتن هارا صادر میکند.

از طرف دیگر زمانی که درجه حرارت بدن نوزاد شما بالا برود، برای او سخت است تا چیزی بخورد و یا بنوشد و بخواهد استراحت کند. به همین دلیل بهترشدن حالش به تعویق خواهد افتاد.

اگر تب کودکتان، تغییری در رفتارهای او نگذاشته است، نیازی نیست تا تب او را پایین بیاورید. فقط میزانی شیرمادر و یا شیرخشک برای عدم تشنگی او کافیست. همچنین هنگام خواب لباس زیادی به او نپوشانید. اگر دمای بدن نوزادتان به دلیل پوشیدن لباس زیاد و یا داشتن یک روز داغ و سوزان، بالاتر از حد طبیعی رفته است، نگران نباشید. لباس های اضافی را درآورده و به او اجازه دهید کمی در فضای خنک بازی کند.

تب کودکان

 

  • آیا تجویز دارو برای درمان عمل درستی است؟

اگر تب نوزاد شما را آزار میدهد اما پزشک شما این قضیه را جدی نمیداند، میتوانید با قرص استامینوفن نوزاد و یا ایبوپروفن نوزاد (ایبوپروفن برای نوزادان زیر ۶ماه و همچنین نوزادانی که تشنه هستند و یا استفراغ پیوسته دارند، توصیه نمیشود) درجه حرارت نوزاد را پایین بیاورید.

زمان دادن دارو به نوزادتان مراقب باشید. حتما باید با دکتر خود درباره مقدار دارو مشورت کنید. هرگز به کودک خود آسپیرین ندهید. آسپیرین نوزاد شما را در معرض سندروم ری قرار میدهد. این سندروم بسیار نادر اما کشنده است.

  • اسفنج حمام برای تب نوزادان

شما میتوانید با اسفنج حمام و آب ولرم درجه حرارت نوزاد خود را پایین بیاورید. همچنین با قراردادن نوزاد در آب ولرم – نه خنک – به نوزاد خود کمک کنید.

هرگز با مالیدن الکل بر روی پوست نوزادتان، سعی در پایین آوردن تب او نکنید. این عمل باعث جذب الکل در جریان خون نوزاد از طریق پوست میشود.

  • عوارض و عواقب تب در کودکان
  • گاهی اوقات تب باعث حملات ناگهانی در نوزادان میشود. مخصوصا این حملات در نوزادان بالای ۶ماه تا ۵سال اتفاق می افتد.
  • پایین آوردن تب در نوزادان به وسیله یک سری از داروها کاملا موقتی است. این دارو عامل اصلی عفونت را از بین نمیبرند.

 

منبع: www.babycenter.com

بدون نظر
مطالب مرتبط