تخیل کودکان

قوه تخیل کودکان همان نیرویی است که می تواند تخت خواب کودک دلبندتان را به غار اژدها، خانه ی پری دریایی یا یک کشتی خصوصی تبدیل کند، به همین دلیل تقویت و بهره گیری از قوه تخیل کودکان بسیار مهم و حائز اهمیت است. در همین راستا تیم آموزشی توت فرنگی مطالبی را در این زمینه جمع آوری کرده و در اختیار شما والدین عزیز قرار داده.

نحوه عملکرد قوه تخیل کودکان

کودک دلبند شما در سنین دبستان به یک خیال پرداز حرفه ای تبدیل شده، اما باید بدانید که کودکان دبستانی خجالتی تر هستند و زمانی که والدین یا سایر کودکان متوجه شوند که وی خود را جای یکی از شخصیت های کتاب مورد علاقه اش یا افراد مشهور گذاشته، خجالت می کشند. بسیاری از این کودکان قوه تخیلشان را در قالب کشیدن نقاشی، نوشتن داستان و گاهی طراحی گرافیک های کامپیوتری بروز می دهند.

چرا تشویق کردن برای قوه تخیل کودکان مفید است؟

جالب است بدانید که پرورش قوه تخیل کودکان بیش از آنچه فکر می کنید به نفعشان خواهد بود، در ادامه به چند نمونه از این فواید اشاره خواهیم کرد:

پرورش قوه تخیل کودک می تواند باعث گسترش دایره لغات کودک شود. گفته می شود کودکانی که غرق در بازی می شوند و آن را کاملا باور می کنند، و همچنین کودکانی که به داستان های شفاهی گوش می دهند و کتاب داستان می خوانند، از دایره لغات بسیار گسترده تری برخوردار خواهند بود.

قوه تخیل قوی در کودک باعث تقویت استقلال او می شود. وانمود کردن به انجام کاری در کودکان باعث می شود به شخصیتی که دوست دارند تبدیل شوند، هرآنچه یاد گرفته اند را تمرین کنند، و موقعیت ها را آنگونه که دوست دارند تغییر دهند. برای مثال تصور داستانی که قهرمان آن با عبور از موانع و ترسناک ترین خطرها برای نجات خانواده اش تلاش می کند به کودکتان این مفهوم را تلقین می کند که حتی در لحظات ترسناک و ناشناخته نیز می توان قدرتمند و با کنترل بود.

قوه تخیل تلاش برای بقا را به کودکتان می آموزد. هر فرد در هر سنی باید بتواند برای بقای اجتماعی اش تلاش کند. زمانی که کودک شما از طریق آواز خواندن، بازی کردن با اعداد و شنیدن داستان های گوناگون به مهارت جدیدی دست پیدا می کند، در واقع نه تنها خلاقیت به خرج می دهد، بلکه قوانین پیچیده و حقیقی مربوط به زندگی اجتماعی را نیز می آموزند. علاوه بر آن قوه تخیل نحوه حل مشکلات را نیز به کودک شما می آموزد.

خلاقانه اندیشیدن در زندگی واقعی را به کودکتان می آموزد. تحقیقات نشان داده افرادی که در کودکی قوه تخیل خوبی دارند در بزرگسالی نیز آن را حفظ می کنند و بهتر می توانند مشکلاتشان را حل کنند. این افراد در مواجهه با مشکلات از منابع بیشتری برای حل مشکلات می توانند بهره بگیرند.

روش های کمکی برای پرورش قوه تخیل کودکتان

خواندن کتاب: در مواقعی که کودک به تنهایی مشغول کتاب خواندن است می توانید با او همراه شوید، هر دو با هم کتاب بخوانید و راه هایی برای جذاب تر شدن کتاب خوانی پیدا کنید مثلا می توانید درمورد داستان با او بحث کنید و قوه تخیل در وی را تحریک کنید. وی را با انواع مختلف نوشته و نویسنده همچون علمی، تخیلی، تاریخی، شعر و … آشنا کنید.

داستان های مشترک بسازید: با همراهی کودکتان داستان جدیدی بسازید. می توانید کودک خود را به شخصیت اصلی داستان تبدیل کنید و باعث ایجاد اعتماد به نفس در وی شوید تا در ادامه قوه تخیل وی بیدار شود. توصیه می کنیم کودک را به تشویق کنید تا نقش یکی از شخصیت های داستان را بر عهده بگیرد.

کودکان از طریق نمایش دادن اتفاقات زندگی چیزهای زیادی یاد می گیرند. هنگامی که یک ‌کودک دبستانی یک سناریو می نویسد و با شخصیت سازی آن را برای دیگران نمایش می دهد، مهارت های کلامی و اجتماعی اش به طرز شگفت انگیزی توسعه می یابد.

وسایل کمکی برایش فراهم کنید: هنگام خیال بافی حوله ها به شنل، دستبند پلاستیکی به جواهرات گران بها، و پادری کهنه به قالیچه پرنده تبدیل می شود. حتی کلکسیون حیوانات پلاستیکی اش می‌تواند اتاق کودکتان را به مزرعه، جنگل یا بیمارستان حیوانات تبدیل کند. کودکان دوست دارند نقش دیگران را بازی کنند به همین دلیل کوچکترین اشیا مثل پول یا تخته سیاه نیز می تواند باعث روشن شدن خلاقیت در کودکتان شود، پس جعبه ای پر از وسایل متنوع را در اختیار کودک قرار دهید.

از کامپیوتر و نرم افزار های مربوطه کمک بگیرید: به دلیل عرضه انواع مختلف نرم افزارهای کاربردی کودکانه از سوی شرکت های مختلف، بهتر است کودکتان ساعاتی از روز را به کار با کامپیوتر اختصاص دهند تا اطلاعات خود را در این زمینه افزایش دهند. خبر خوب این است که نرم افزارهای بسیاری وجود دارند که باعث تقویت قوه تخیل کودکان می شوند.

اجازه دهید کودک خسته شود: اکثر ما به عنوان والدین دوست داریم تمام وقت خالی فرزندمان را با فعالیت های بعد از مدرسه، ورزش های آخر هفته یا کلاس موسیقی پر کنیم و به هیچ‌ وجه دوست نداریم بشنویم که کودکان از انجام این کارها خسته شده اند. اما کار درست این است که گاهی کودک را به حال خود رها کنیم و ‌به او اجازه دهیم تا خود او سرگرمی های مناسب را پیدا کند. کودکانی که مجبور شوند خودشان را سرگرم کنند، می توانند مبتکرانه ترین و ‌جالب ترین بازی ها را طراحی کنند.

چگونه با قدرت تخیل کودک مان زندگی کنیم؟

برای رسیدن به این توانایی بهتر است:

محدودیت های انعطاف پذیری وضع کنید: وضع و اجرای قوانین در هر خانواده ضروری است و به نفع همه بوده، اما گاهی بهتر است اجازه دهید کودک شما به خیال پردازی هایش ادامه دهد. اگر کودک عروسک هایش را روی میز شام خوری چیده و میز را به جنگل حیوانات تبدیل کرده است، شما بهانه ی خوبی برای برپایی پیکنیک روی بالکن یا فرش اتاق پیدا کرده اید. گاهی اجازه دهید کودک دلبندتان به خیال بافی ادامه دهد.

شلوغ کاری کودکتان را مدیریت کند: بازی و ‌جست و خیزهای کودکتان مطمئا اتاق نشیمن خانه را به هم می ریزد. اگر به کودک اجازه شلوغ کاری بدهید مشکلی پیش نمی آید، اما با این حال از او بخواهید بعد از بازی وسایلش را از روی اتاق جمع کند. کودک باید یاد بگیرد بعد از به هم ریختن هر قسمت از خانه باید آن را تمیز کند و به قوانین احترام بگذارد.

مشوق ایده های مخاطره آمیز کودکتان باشید: اگر کودک خلاق شما پیشنهاد ساخت ترن هوایی در حیاط را می دهد، شما می توانید به راحتی با آن مخالفت کنید. اما قبل از تصمیم گیری بهتر است بدانید که همین ایده های خطرناک جوانه های تفکر مبتکرانه اند،‌ پس بهتر است به جای مخالفت با چنین ایده هایی به او اجازه دهید که ترن هوایی را در مقیاس کوچکتر و در قالب یک ماکت بسازد.

 

منبع: https://www.babycenter.com

بدون نظر
مطالب مرتبط