عفونت گوش کودک

عفونت گوش کودک مشکلی است که می تواند برای هر کودکی رخ دهد، به همین دلیل تیم آموزشی توت فرنگی قصد دارد تا به بررسی علائم و راه های پیشگیری و درمان آن بپردازد ، در همین راستا مطالبی را در این زمینه جمع آوری نموده و در اختیار شما والدین عزیز قرار داده ایم.

چگونه متوجه عفونت گوش کودک خود شویم؟

آسان ترین راه برای پی بردن به عفونت گوش در کودکان بی حوصلگی است، اگر‌ کودکتان بداخلاق شده و بیش از حد گریه می کند، مطمئن باشید کودکتان مریض است. عفونت گوش در کودکان به ‌دنبال بیماری هایی همچون سرماخوردگی یا عفونت سینوس ایجاد می شود. علاوه بر نشانه ای که در بالا به آن اشاره شد، عفونت گوش می تواند علائم دیگری نیز داشته باشد که با اطلاع از این علائم می توانید زودتر به بیماری کودکتان پی ببرید و برای درمان وی‌ اقدام‌ کنید. این علائم عبارتند از:

کودک دائما گوشش را می‌کشد،‌ چنگ می ‌اندازد و ‌تقلا می‌کند

با مشاهده کشیدن‌ و چنگ انداختن به گوش ‌توسط کودک، می ‌توان‌ متوجه شد که کودک در ناحیه گوش درد دارد( البته کودکان به دلایل دیگری نیز گوش ‌خود را می کشند که در این صورت ممکن است حال کودک شما خوب باشد، بنابراین نیازی به نگرانی و مراجعه به پزشک نیست).

اسهال و استفراغ

عاملی که باعث ایجاد عفونت گوش می‌شود، می‌تواند بر دستگاه گوارش کودک ‌نیز تاثیر بگذارد و باعث اسهال و استفراغ وی شود.

کاهش اشتها

عفونت گوش باعث ناراحتی گوارشی می شود و‌ حتی می‌ تواند عمل بلعیدن ‌و‌ جویدن را نیز برای کودک با درد همراه سازد. اگر کودک شما عفونت گوش‌ دارد، احتمالا بعد از کمی شیر خوردن بطری شیر یا سینه مادر را از خود دور می کند و حاضر به غذا خوردن نیست.

خروج مایعی سفید یا زرد رنگ از گوش

این علامت در اکثر کودکان رخ نمی دهد اما نشانه ای جدی از عفونت است. ظهور این علامت همچنین می تواند نشان دهنده‌ی ایجاد سوراخی کوچک در پرده گوش باشد( نگران نباشید این سوراخ با درمان عفونت گوش بهبود می یابد).

بوی نامطبوع

در صورت عفونت گوش کودکتان ممکن است بوی نامطبوعی از ناحیه گوش کودک به مشامتان برسد.

سخت خوابیدن

خوابیدن در چنین کودکانی بسیار دشوار می شود زیرا دراز کشیدن باعث تشدید درد گوش‌کودک می شود.

میزان ابتلا به عفونت گوش در کودکان

تحقیقات نشان داده که ۲۳ درصد از نوزادان در طی سال های اول تولدشان حداقل یک گوششان عفونت می کند و حدود نیمی از کودکان بعد از سه سالگی حتما یه عفونت گوش مبتلا شده اند.

چه عواملی باعث عفونت گوش کودک می شود؟

عامل عفونت گوش می تواند یک باکتری یا ویروس باشد. در واقع هنگامی که مایعی در ناحیه پشت پرده گوش کودک تولید و‌ جمع شود، کم کم باعث عفونت خواهد شد.

چه زمانی باید به دکتر مراجعه کنیم

با دیدن اولین علائم از عفونت گوش ‌در کودکتان سریعا به دکتر مراجعه کنید. دکتر با استفاده از ابزاری خاص که اتوسکوپ نام دارد گوش فرزندتان را معاینه می کند و وجود یا عدم وجود عفونت را تشخیص می دهد. معمولا قرمز شدگی، ورم و آب دادن پرده گوش می تواند از علائم عفونت گوش باشد.

 

منبع: http://Babycenter.com

بدون نظر
مطالب مرتبط