کودک پرخاشگر

اکثر والدین فکر می‌کنند کنترل کودک پرخاشگر خارج از توانایی آنهاست. اینکه شما چقدر در کنترل فرزند خود ناتوان هستید مهم نیست، مهم این است که در چنین مواقعی چه رفتاری از خود نشان می دهید.

اولین گام در کنترل این کودکان این است که از الگو هایی که طی این مدت مشاهده کرده اید استفاده کنید. البته باید بدانید که این الگو ها در هر فردی و در هر شرایطی متفاوت است. به عنوان مثال بعضی از والدین نمی توانند در چنین مواقعی خود را کنترل کنند و سریعا با رفتار های خشن به کودکان پرخاشگر واکنش نشان می دهند. باید بدانید که چنین رفتاری فقط شرایط را بدتر می کند، زیرا اگر پاسخ شما نیز پرخاشگرانه باشد، کودکان یاد می گیرند که پرخاشگری می تواند راه حلی برای بسیاری از مشکلات باشد و در نتیجه تغییر رفتار را یاد نخواهند گرفت. در مقابل بعضی از والدین در چنین مواقعی کاملا غیر فعال هستند و‌کودکان به خاطر عقب نشینی و عدم دخالت والدین روز به روز بیش تر پرخاشگر می شوند. اگر بخواهم شفاف تر بگویم: شما می توانید یک فرد موقر و آرام و در عین حال پدر یا مادری تاثیرگذار باشید، گاهی نیز لازم است جدیت به خرج دهید و‌ کودک خود را محدود کنید.

اگر شما نمی توانید واکنش درستی در مقابل کودک پرخاشگر داشته باشید، باید بدانید که اوضاع یک شبه درست نمی شود و هر تغییری به زمان نیاز دارد. البته نحوه واکنش شما به کودک پرخاشگر نمی تواند معیاری برای طبقه بندی شما در زمره ی پدر و مادر بد یا خوب باشد ولی می تواند نشانگر یک مشکل رفتاری در شما باشد، مشکلی که به راه حل نیاز دارد.  اگر کودک پرخاشگری دارید مقصر شما نیستید ولی وظیفه دارید به فرزند خود یاد دهید با روشی متفاوت مشکلاتش را حل کند.

شاید کودک شما به ADHD ، اختلال ستیزه گری، یا شخصیت دو قطبی مبتلا باشد. اما فارغ از هر اختلال یا بیماری در کودک می توانید تاثیرگذار تر بودن را بیاموزید. رفتار های پرخاشگرانه باید تغییر یابند و‌ والدین نیز باید تغییر یابند. متخصصان معتقدند والدین باید قدرتمند تر شوند تا تاثیرگذاری بیش تری داشته باشند. مسلما همه ما در هر مرحله ای از زندگی می توانیم تغییر یابیم. درمورد والدین و کودکان نیز همینگونه است. شاید بعضی ها بی توجهی به خواسته کودک را سرمشق خود قرار دهند، اما باید بدانید که اگر به خواسته های کودک پرخاشگر بی توجهی کنید اوضاع روز به روز بد تر می شود. نحوه برخورد با پرخاشگری کودک در هر سن و در هر مرحله ای متفاوت است. در ادامه روش های برخورد با کودک پرخاشگر بر اساس سن او را می خوانید.

نحوه برخورد با کودک پرخاشگر در مقطع پیش دبستانی

در برخورد با کودک پرخاشگر ثابت قدم باشید

در مورد کودکان کم سن تر راه حل کلیدی ثابت قدم بودن است. شما نمی توانید یک روز به فرزند خود بی اعتنا باشید و روز بعدی با فریاد به پرخاشگری او جواب دهید. مهم نیست کجا هستید و چه کار می کنید همیشه سعی کنید ثابت قدم باشید. اگر‌کودک شما به خواهر یا برادرش کتک می زند می توانید با جملاتی مانند: «کتک زدن کار درستی نیست، بهتر است چند دقیقه تنها باشی و به کارت فکر کنی. » به رفتار او ‌واکنش نشان دهید.

کودک ‌خود را از موقعیت دور کنید

گاهی لازم است کودک را از موقعیت دور‌کنید تا دوباره کنترل احساسات خود را به دست بگیرد. برای مثال اگر در داروخانه هستید و کودک شما لجبازی کرده و به خاطر نخریدن سریال مورد علاقه اش پایش را به میز فروشنده می کوبد، می توانید به او بگویید: «سر و صدای زیادی درست می کنی، اگر بس نکنی مجبوریم داروخانه را ترک کنیم.» اگر کودک آرام نشد او را از داروخانه بیرون ببرید.

کودک پرخاشگر

به کودک اجازه صحبت کردن بدهید

گاهی کودک شما در موقعیت هایی خاص با مشکل رو به رو می شود بنابراین به او فرصت دهید تا در مورد مشکلاتش با شما صحبت کند. اگر فرزندتان هر وقت با شما به خانه خویشاوندان می آید پرخاشگر ‌می شود و با بقیه بچه ها درگیر می شود. ‌می‌توانید قبل از اینکه به مهمانی بروید با او ‌صحبت کنید‌ و ‌به او ‌بگویید‌ توقع دارید چه رفتاری داشته باشد. به‌عنوان مثال بگویید: «می توانی با پسر خاله هایت بازی کنی، اما اگر دیگران را کتک بزنی فورا آنجا را ترک می کنیم.»

به کودک اجازه دهید تنها باشد

به فرزند خود اجازه دهید لحظاتی را در سکوت کامل با خود تنها باشد. ‌می‌توانید به او بگویید: « از تو‌ می خواهم ساکت باشی و آرامش ‌خودت را حفظ کنی، ‌نباید وقتی ناراحت هستی به برادرت آسیب بزنی. وقتی دو‌ دقیقه آرام و ساکت بودی آنوقت می توانی برگردی و با برادرت بازی کنی.» بهتر است مختصر و مفید با کودک‌ حرف بزنید.

با پرستاران کودک ‌خود مشورت کنید

باید ‌حواستان به پرخاشگری ها و ‌اخلاق های تندی که در پیش دبستانی یا مهد کودک فرزندتان رخ می‌دهد باشد. کودکان با قرار گرفتن در چنین محیط هایی این رفتار ها را یاد می‌گیرند. اما اگر کودک شما مدتی است پرخاشگر شده باید فورا برای کنترل آن اقدام کنید. ‌یکی ‌از اقدامات این است که با پرستار وی در این زمینه مشورت کنید و هر دو  از روش های درستی برای کنترل او استفاده کنید.

آنچه گفته شد می تواند به شما در کنترل کودک پرخاشگر کمک نماید. البته به یاد داشته باشید که چنین کودکانی به کمک شما والدین نیاز دارند و نباید این ویژگی اخلاقی را یک عیب بزرگ در کودک دانست. شما می توانید با اقدامات مناسب پرخاشگری در کودک خود را روز به روز کم رنگ تر کنید.

منبع: www.empoweringparents.com

بدون نظر
مطالب مرتبط