سندروم سر صاف

تیم آموزشی توت فرنگی، درنظر دارد تا به بررسی مبحث سندروم سرصاف در برخی از نوزادان بپردازد. لطفا با تیم توت فرنگی همراه باشید.

نوزادان معمولا با سرهایی بسیار نرم به دنیا می آیند که برای آنها اجازه رشد مغز را به طرز شگفت انگیزی صادر میکند. این شکل گیری که معمولا در چند سال اول اتفاق می افتد باعث میشود که سرآنها با هر عملی به راحتی تغییر شکل بدهد. عبورکردن نوزاد در هنگام تولد از کانال مورد نظر، میتواند باعث تغییرشکل سر نوزاد به کوچکتر و یا کشیده تر شود. البته این تغییر برای سرنوزادان که در روزهای اولیه تنها از چند استخوان تشکیل شده، طبیعی بوده و در نهایت به شکل عادی خود تبدیل میشود.

اما اگر صاف بودن سر نوزاد در یک طرف سرش و یا پشت سرش بیش از اندازه طبیعی طول بکشد، ممکن است دچار سندروم سرصاف که به آن پلاژیوسفالی موضعی نیز میگویند، شده باشد. این سندروم معمولا زمانی اتفاق می افتد که نوزاد مدت زیادی را در یک حالت خوابیده باشد که این خود میتواند به دلیل مشکلاتی در ماهیچه های گردنش باشد.

 

سندروم سر صاف

 

این مشکل اختلالی در روند رشد مغز ایجاد نکرده و هیچ اشکالی را در ظاهر نوزاد به وجود نخواهد آورد و خوشبختانه به هیچ عمل جراحی نیاز ندارد. تمرین های بسیار ساده مانند تعویض وضعیت خوابیدن و در آغوش کشیدن نوزاد میتواند به این مشکل خاتمه دهد.

 

  • دلایل “سندروم سرصاف” چیست؟

معمول ترین دلیل سندروم سرصاف به وضعیت خواب نوزادان مربوط میشود. به دلیل اینکه نوزادان ساعات زیادی را خوابیده و به سرشان فشار می آید، معمولا یک نقطه آن به صورت صاف در می آید. قراردادن نوزادان در وسایلی که نوزاد در آن به صورت دراز قرارمیگیرد نیز به این مشکل اضافه میکند. نوزادانی که زودتر از موعد معمول به دنیا می آیند بیشتر در معرض سندروم سر صاف هستند. جمجمه آنها نرم تر از دیگر کودکان است. همچنین آنها به دلیل مراقبت های ویژه ای که بعد از به دنیا آمدن برای آنها درنظر میگیرند، ساعات بیشتری را در حالت درازکش سپری میکنند و این اتفاق مشکل را تشدید خواهد کرد. همچنین ممکن است نوزاد قبل از به دنیا آمدن، براثر فشاری که از جانب مادر و یا قل دومش به جمجمه او وارد میشو، دچار سندروم سرصاف شود. همچنین گردن کج نوزاد در رحم مادر باعث این اتفاق نیز میشود. آنها به دلیل آنکه نمیتوانند گردن خود را به مدت طولانی حرکت بدهند، دچار این سندروم میشوند. همچنین کسانی که دچار سندروم سرصاف میشوند، در آینده ابتلای به کجی گردن نیز اضافه خواهد شد. به دلیل آنکه انرژی زیادی میطلبد تا نوزاد گردن خودش را به طرفین بچرخاند، بیشتر مواقع در همان حالت خودشان را نگه میدارند و به دلیل استفاده کم از گردن به خشک شدن و سفت شدن گردن آنها منجر میگردد.

 

دکتر روپال کریستین گوپتا و دکتر مانیش شاه 

 

ادامه دارد …

بدون نظر
مطالب مرتبط