همراهان سلامت و زندگی سلام

یکصدو بیست و یکمین سلامت و زندگی با موضوع مشکلات عضلانی استخوانی در کودکان در روز جمعه یکم شهریور ماه از ساعت ۱۶ در تالار ایوان شمس ( آدرس : بالاتر از میدان گلها، خیابان جلال آل احمد، ابتدای اتوبان کردستان، تالار ایوان شمس ) با حضور اساتید مجرب برگزار می شود.

سخنرانان :

  1. دکتر یحیی سخنگویی فیزیوتراپیست
  2. دکتر رضا ناظری روان شناس
  3. دکتر فتانه اکبری متخصص طب فیزیکی و توانبخشی

در این برنامه علاوه بر برنامه های هنری، شاهد اجرای برنامه یوگای خنده خواهیم بود.

در ضمن جلسه پرسش و پاسخ در این سلامت و زندگی برگزار میگردد.

همایش مشکلات اسکلتی عضلانی

یکی از معضلات مهم در عرصه بیماری های ناشی از کار، بیماری های اسکلتی عضلانی است که رتبه نخست را در اختلالات مرتبط با صنایع به خود اختصاص داده است.

از اصلی ترین دلایل در توجیه پیشرفت بیماری های اسکلتی عضلانی می توان به پیشرفت صنایع و تکنولوژی، جایگزینی ماشین به جای انسان در مشاغل مختلف، انجام فعالیت های تکراری، کار بیش از هشت ساعت، کار با سرعت بالا مانند مونتاژ و یا کم تحرکی در افراد، اشاره کرد.

این عوامل به ویژه اگر با طراحی ناقص ابزار و ماشین آلات، محل کار و یا استفاده نادرست از ابزار همراه باشند، می توانند منجر به بروز استرس های فیزیکی روی بدن کارگر شده و ایجاد آسیب کند.

MSDS یا اختلالات اسکلتی ماهیچه ای، به آسیب های بافت نرم شامل ماهیچه ها، تاندون ها، لیگمان ها، مفصل ها، غضروف ها و سیستم عصبی گفته می شود، این اختلالات می توانند درد، کرخت شدن، مورمور شدن، سخت شدگی مفصل ها، مشکل در حرکات و انحلال ماهیچه ای، ایجاد کنند.

این افراد باید زمان لازم برای بهبودی داشته باشند تا بیماری بازگشت نداشته باشد؛MSDS شامل بیماری های گوناگونی مانند سندرم تونل کارپال (CTS)، آسیب های تاندون، رگ سیاتیک و ورم دیسک و ستون فقرات است؛ بنابراین حوادثی مانند لیز خوردن، سکندری خوردن را نباید جزء آنها به شمار آوریم.

متخصصان بهداشت حرفه ای می توانند با انجام تدابیر ارگونومیکی و با طراحی و اجرای یک برنامه ارگونومیکی دقیق که در آن از مدیریت گرفته تا کارگران دخالت فعال دارند، از بروز و پیشرفت MSDS در محیط های کاری جلوگیری کنند.

همایش مشکلات اسکلتی عضلانی

در افرادی مانند کاربران رایانه که در مدت نوبت کاری خود یک موقعیت ثابت داشته باشند، به دلیل استفاده بلند مدت و پشت میز نشستن مستمر، درد در ناحیه شانه ها و گردن ایجاد می شود و اگر تکیه گاه مناسبی برای آرنج وجود نداشته باشد، درد در این نواحی افزایش چشمگیری پیدا می کند که به این اختلالات (VDT) گفته می شود .

برای مهار آسیب ها در این مورد، طراحی تکیه گاه مناسب برای آرنج کاربر، استفاده از صندلی با قابلیت تنظیم شدن و درست کردن ارتفاع میز کار، بسیار مناسب است.

صفحه کلید باید در ارتفاع مناسبی از سطح قرار گرفته باشد به طوری که مانع از خم شدن مچ دست شود؛ همچنین آموزش کاربر در استفاده از نرمش های کوتاه مدت و مناسب هنگام خستگی به منظور خروج اسید لاکتیک جمع شده در خون، می توانند مفید باشند.

با به کارگیری تدابیر علمی و تخصصی بهداشت حرفه ای، به راحتی می توانیم از پیشرفت این گونه بیماری ها جلوگیری کنیم.

 

منتظر حضور سبزتون هستیم 😊


🔴 توجه
سلامت و زندگی بصورت رایگان برگزار میشود.
لطفا به دوستانتان اطلاع رسانی کنید
سپاس‌‌

آدرس کانال تلگرام : @SVZ91

جهت کسب اطلاعات بیشتر : ۰۹۳۶۶۲۵۵۶۲۰

بدون نظر