همراهان سلامت و زندگی سلام

یکصد و نوزدهمین سلامت و زندگی با موضوع دخانیات و اعتیاد در روز جمعه ۷ تیر ماه ۱۳۹۸ از ساعت ۱۶ در تالار ایوان شمس ( آدرس : بالاتر از میدان گلها، خیابان جلال آل احمد، ابتدای اتوبان کردستان، تالار ایوان شمس ) با حضور اساتید مجرب برگزار می شود.

در این برنامه علاوه بر برنامه های هنری، شاهد اجرای برنامه یوگای خنده خواهیم بود. در ضمن جلسه پرسش و پاسخ در این سلامت و زندگی برگزار میگردد.

همایش دخانیات و اعتیاد

مصرف سیگار امروزه شیوع بالایی داشته، ومصرف آن یک رفتار پیچیده ی آموخته شده است که با زندگی روزمره برخی از افراد درآمیخته و به نوع دید اطرافیان و دوستان فرد به آن، مربوط می گردد.عامل هایی مانند محل کار و منزل، گروه های کاری، سطح تحصیلی، مشخصه های فردی و اجتماعی شخص و توانایی فرد در مقابله با مسائل و مشکلات، در سیگار کشیدن مؤثرند. هیجان ها و افکار و فعالیت های روزمره ، فرد را به شدت به کشیدن سیگار ترغیب می کند. وقتی این عامل ها با وابستگی فیزیکی به«نیکوتین»که عامل قدرتمندی است، ترکیب می شوند، روند اعتیاد، تقویت می گردد.

تعریف که از اعتیاد شده است، اعتیاد، سه معیار دارد:

۱- اجبار برای مصرف: مصرف مکرر و زیاد یک ماده که محرومیت ازآن موجب علایم ناراحتی و میل شدید به مصرف دو باره می شود و همچنین منجر به تباهی جسمی و روانی می گردد.

۲- تحمل: پس از مصرف مکرر ممکن است پدیده ای تحمل روی دهد به این معنا که یک مقدارمعین قبلی از دارو اثر کمتری ایجاد می کند و درنتیجه برای رسیدن به اثری که در ابتدا همان مقدار اولیه ایجاد می کرد، به مقادیر بالاتر و فزاینده ای نیاز می شود.

۳- وابستگی: مصرف مکرر یک دارو یا ماده شیمیایی، با یا بدون وابستگی جسمی. وابستگی جسمی نشاندهنده ی تغییر درحالت فیزیولوژی است که به دلیل مصرف مکرر یک دارو رخ داده و با قطع مصرف دارو دچار سندرم قطع می گردد که پس از قطع یا کاهش مقدارآن ماده به طور مرتب در یک دوره طولانی مصرف شده، روی می دهد این سندرم متشکل از علایم و نشانه های جسمی توآم با تغییرات روانشناختی مثل اشکال در تفکر، احساس و رفتار می باشد و به آن سندرم پرهیز نیز گفته می شود.

اگر توجه کنیم، خواهیم دید که سیگار، هر سه معیار را دارا می باشد. به این ترتیب، اعتیاد آور بودن سیگار، ثابت می شود. فردی که روزانه یک بار سیکار می کشد، روزانه ۲۰۰بار برای ادامه ی مصرف سیگار، تشویق و ترغیب می شود. این مسأله، علت اعتیاد بسیار شدید و مشکل های فراوان هنگام ترک سیگار می باشد، به گونه ای که ترک آن، حتی نسبت به معتادان به هروئین نیز دشوارتر است. اعتیاد به سیگار، می تواند یکی از اولین علایم اختلال های رفتاری محسوب شود. به این ترتیب، فرد را در معرض دیگر رفتارهای سوء بهداشتی و مغایر با سلامت قرارمی دهد. به طور کلی، حالت های روحی – روانی و احساس افسردگی در سیگاری ها بیش تر است. برعکس، شادابی و نشاط غیرسیگاری ها، بیش از افراد سیگاری می باشد.

 

 

منتظر حضور سبزتون هستیم 😊

🔴 توجه
سلامت و زندگی بصورت رایگان برگزار میشود.
لطفا به دوستانتان اطلاع رسانی کنید
سپاس‌‌

آدرس کانال تلگرام : @SVZ91

جهت کسب اطلاعات بیشتر : ۰۹۳۶۶۲۵۵۶۲۰

بدون نظر