آرام کردن گریه کودک

گریه کودک همواره مشکلی جدی برای والدین به حساب می آید، به همین دلیل در این مقاله راه هایی برای آرام کردن گریه کودک آورده شده تا هم شما و هم کودک احساس راحتی داشته باشید.

هیچ‌چیز مانند گریه کودک نمی تواند توجه والدین را به خود جلب کند. هرچند انتظار داشتن روزی بدون گریه کودک کاملا غیر طبیعی است اما می توانید با به کارگیری استراتژی های زیر هنگام گریه کودک، او را ساکت کنید.

وقتی کودک شما در حال گریه کردن است و بوی نا مطبوعی در اطراف استشمام می کنید، مسلما می دانید که چه کار باید کرد. اما جدای از عوض کردن پوشک یا دادن شیر به نوزاد والدین کم تر از روش های جادویی برای آرام کردن گریه کودک آگاه هستند.

برای پیدا کردن راز ساکت کردن گریه نوزاد والدین باید پیش از هر کاری علت گریه کودک را پیدا کنند. یکی از متخصصان معتقد است رحم مادر برای کودک مکانی است مملو از سمفونی احساساتش و وقتی کودک خود را تنها در اتاقی می خوابانید مانند این است که او را از تمام حس های اطرافش محروم می کنید. به همین دلیل کودکان اغلب دوری از صداهای ریتمیک و حرکاتی که در رحم مادر تجربه کرده اند را دوست ندارند و شروع به گریه کردن می کنند.

حتی ممکن است نوزاد شما به این خاطر که نمی تواند آرام بگیرد و بخوابد گریه کند، حتما برای شما هم پیش آمده که وقتی خسته هستید هیچ‌ چیز آزار دهنده تر از این نیست که نتوانید بخوابید. کودکان وقتی نمی توانند بخوابند به جای غلت خوردن و ‌چرخیدن ،که خارج از توان آنها بوده، گریه می کنند.

چگونه می توانم گریه کودکم را ساکت کنم؟

در ادامه نحوه ساکت کردن گریه کودک بر اساس حواس بینایی، شنوایی و لامسه را می خوانید.

صدا: بعضی صداهای خاص می توانند ابزاری قوی برای آرام کردن گریه کودک شما باشند. صدا هایی مثل صدای هواکش یا پنکه که پس زمینه ی سفیدی را در ذهن کودک شما خلق می کنند، می توانند چنین تاثیری داشته باشند و پخش بعضی از موزیک های آرامش بخش نیز می تواند در آرام کردن کودک مفید باشد.

بینایی: چه کسی می تواند در یک اتاق پر از نور به راحتی بخوابد؟ مسلما هیچ کس. شما به عنوان والدین کودک می توانید با کم کردن نور اتاق به کودک خود کمک کنید تا راحت تر بخوابد.

لمس: یکی از متخصصین معتقد است ارتباط لمسی میان انسان ها عاملی مهم در  پیشرفت و تکامل انسان است و همه افراد دریافت پیام های تماسی مثبت از دیگران را دوست دارند. یکی از بهترین روش ها آرام مالیدن قسمتی از بدن نوزاد، مثل ران، بازو یا پاها است. علاوه بر این روش می توانید از روش تماس کانگورویی استفاده کنید به این صورت که شکم برهنه فرزند خود را روی قفسه سینه خود قرار دهید تا با هم ارتباط پوستی برقرار کنید.

آرام کردن گریه کودک

چگونه کودکی را که باد شکم و نفخ دارد آرام کنم؟

اگر نوزاد شما سه بار در هفته و روزانه بیش تر از سه ساعت گریه می کند و نمی توانید دلیلی برای ناراحتی اش پیدا کنید احتمالا مشکل مربوط به باد شکم است. حال برای حل این مشکل چه باید کرد؟

 • کودک خود را قنداق کنید.
 • او را به یک طرف و یا رو به پایین روی بازو های خود بخوابانید.
 • به آرامی صدای «ششش» را در گوشش زمزمه کنید تا یاد آور صدایی باشد که درون رحم شما می شنیده.
 • کودک را با حرکات آهسته به جلو‌ و عقب تاب دهید و همزمان مراقب سر و‌گردنش باشید.
 • به او‌چیزی برای مکیدن بدهید.

چه پوزیشن هایی باعث ساکت شدن گریه کودک من می شود؟

اگر گریه کودک شما به آرامی تسکین نمی یابد سعی کنید به شکل متفاوتی او را بغل کنید. یک‌پوزیشن جدید می تواند باعث شود که کودک شما احساس آرامش داشته باشد و یا محیط اطراف خود را از زاویه ای متفاوت ببیند. در اینجا تعدادی از این پوزیشن ها را می خوانید:

 • سعی کنید سر کودک را روی شانه های خود نگه دارید.
 • صورت فرزند خود را به سمت پایین و بدنش را روی بازو های خود نگه دارید.
 • سر کودک را روی سینه خود قرار دهید و یک دست خود را زیر کودک نگه دارید.

سایر روش ها برای تسکین گریه کودک

 • گاهی تنها با راه بردن کودک در اطراف خانه و برگزاری یک تور خانگی همراه کودک یا بردن او به بیرون از در می توان گریه نوزاد را ساکت کرد.
 • در ماه های اول تولد کودک تحمل گریه ها و نشان ندادن واکنش به ناراحتی نوزاد برای والدین کار سختی است. اما بعد از ۳ یا ۴ ماهگی نوزاد سریعا به گریه اش واکنش نشان ندهید در عوض به او فرصت دهید تا خودش را آرام کند.
 • اگر وسایلی همچون پنکه یا هوا کش در خانه ندارید تا صدایی آرامش بخش تولید کنند می توانید از دستگاه صدا درمانی “کونیار” که صدای باران و بقیه صدا ها را شبیه سازی می کند استفاده کنید.

منبع: http://www.parents.com

بدون نظر