کودک بد غذا

تیم آموزشی توت فرنگی در راستای مقالات تغذیه سالم خود، امروز با مبحث مهم “حساسیت (آلرژی) های غذایی در کودکان” در خدمت شما عزیزان است.

  • آیا ممکن است کودک من حساسیت غذایی داشته باشد؟

بله ممکن است، معمولا بعدا معلوم میشود که غذاهای مشکوک به حساسیت مشکل دیگری نیز داشته اند. زمانی که یک کودک بعد از خوردن غذا معده درد و یا اسهال پیدا میکند، احتمالا به آن حساسیت نداشته و فقط مشکلاتی را در هضم آن پیدا کرده است. با فهمیدن انواع و طرز کارکرد حساسیت ها، میتوان در هرمورد نشانه های اولیه حساسیت را تشخیص داد. همچنین بسیار مهم است که بدانید در مقابل واکنش های آلرژی کودکتان چه اقداماتی انجام دهید.

متخصصین، احتمال ابتلای به حساسیت غذایی را در ۴تا۸ درصد کودکان تخمین زده اند و آمار همینطور در حال بالا رفتن است. تا آن جایی که در یک دهه گذشته این آمار به ۵۰درصد نیز رسید. بر اساس گزارش مرکز جلوگیری و کنترل بیماری های آمریکا، جلوگیری از حساسیت های غذایی در افراد زیر ۱۸سال از ۳٫۴درصد در سال ۱۹۹۹میلادی (۱۳۷۸ شمسی) به ۵٫۱ درصد در سال ۲۰۱۱میلادی (۱۳۹۰شمسی) رسیده است.

  • اگر کودک من به غذایی آلرژی داشته باشد، چه اتفاقی می ­افتد؟

زمانی که کودک به غذایی حساسیت داشته باشد، بدن آنها مانند یک مهاجم عمل کرده و به سیستم ایمنی آنها حمله میکند. گاهی اوقات بدن پادتن (آنتی ­بادی) پروتئینی را به اسم IgE میسازد که میتواند غذای مورد نظر را تشخیص دهد. اگر دفعه بعد کودک شما این غذا را بخورد، سیستم ایمنی شما ماده ای را مانند “هیستامین” آزاد کرده تا با عامل تهاجم مبارزه کند. این مواد میتوانند آثار حساسیت­ زا ملایم و یا شدیدی داشته باشند. نشانه ها معمولا از چند دقیقه تا ۲ساعت بعد از خوردن غذا ظاهر میشوند. ممکن است کودک شما بگوید زبانش دچار خارش شده و یا به سوزش افتاده است یا احساسی که نمیتواند بیان کند. همچنین ممکن است گوش هایش به خارش بیفتد و یا مشکلاتی در تنفس پیداکند.

حساسیت (آلرژی) های غذایی

اگر کودک شما واکنش های شدیدی به آلرژی داشته باشد، زندگی او در خطر است.

در بعضی موارد نشانه های آلرژی، مانند اگزما و یا مشکلات معده و روده ای مانند استفراغ و یا اسهال مزمن و پیوسته خواهند بود. کودکان میتوانند به غذاهایی که قبلا خورده و مشکلی نداشته اند واکنش نشان داده و حساسیت پیداکنند. پس اگر کودکی به خوردن تخم مرغ حساسیت داشته باشد، ممکن است در چند دفعه اول چیزی مشخص نشود اما بالاخره نشانه ها خودشان را نشان خواهند داد.

یک نوع خاصی از حساسیت غذایی وجود دارد که فقط نوزادان را تحت تاثیر قرار داده و سندرم FPIES نامیده شده و باعث واکنش های معده و روده مانند اسهال و استفراغ و کم آبی شدید میشود. این سندرم بسیار غیرمعمول است اما در صورت وقوع بسیار جدی خواهد بود.

  • شما می توانید با مراجعه به سایت زیر (انگلیسی زبان) و انتخاب نشانه های کودکتان، محتمل ترین بیماری های دلبندتان را شناسایی کنید.

https://www.babycenter.com/symptom-guide

 

منبع: www.babycenter.com

 

ادامه دارد …

بدون نظر
مطالب مرتبط