بازی گروهی کودکانه

معرفی چند بازی گروهی کودکانه برای فرزندان شما

بازی گروهی کودکانه در دوران مدرسه با آنچه فرزندان شما در پیش دبستانی تجربه کرده اند متفاوت است، زیرا مهارت های کودکان در دوران مدرسه نسبت به قبل پیشرفت کرده است. تیم آموزشی توت فرنگی قصد دارد تا فهرستی از بازی گروهی کودکانه را به شما معرفی کند، در همین راستا مطالب زیر را تهیه نموده و در اختیار شما والدین عزیز قرار داده ایم.

بعضی از کودکان تا جایی که می توانند از شرکت در بازی گروهی کودکانه لذت می برند و بعضی دیگر کم تر تمایل به شرکت در این بازی ها دارند. کودک شما چه در جشن تولد باشد و چه در پیکنیک های تابستانی قطعا استفاده از بازی های گروهی کودکانه یکی از بهترین راه ها برای شرکت دادن آنها در فعالیت های اجتماعی است. دوران مدرسه زمان خوبی برای ایجاد عزت نفس و هویت در کودکان است. بنابراین بهتر است آنها را به شرکت در بازی های گروهی کودکانه تشویق کنید. بازی هایی که در ادامه آورده شده به راحتی در بیرون از خانه قابل اجرا است، به علاوه اینکه تعدادی از این بازی ها مخصوص روزهای بارانی است.

بازی مار در سوراخ

تعداد افراد مورد نیاز: شش نفر

نحوه اجرای بازی. بسته به تعداد کودکان حداقل ۳ نفر از کودکان باید در گروه مار ها عضو شوند. سپس مار ها باید با دور شدن از هم فاصله ای بگیرند و طوری قرار بگیرند که رو به روی بقیه باشند. سپس سر گروه تیم مار ها باید بلند بگوید: « مار ها در سوراخ هستند.» و بقیه کودکان باید سعی کنند بدون اینکه به مار ها برخورد کنند از سوراخ ها که همان فاصله بین مار هاست رد شوند. اگر گروه مار ها افراد گروه مقابل را گرفتند آنها نیز به گروه مارها ملحق می شوند و بازی آنقدر ادامه پیدا می‌کند تا همه کودکان به چنگ ‌مار ها بیفتند.

اگر کودکی ترس از رد شدن از میان گروه مار ها داشت، سعی کنید به او کمک کنید تا همراه با هم‌ گروهی هایش از مسیر سوراخ ها عبور کند.

این بازی باعث آموزش مهارت های حل مشکل و‌ چالاکی به کودک شما می شود.

بازی غول ها، جادوگرها و‌ پری ها

تعداد افراد مورد نیاز: حداقل چهار نفر، اما بهتر است تعداد بیش تر باشند.

نحوه اجرای بازی: این بازی کل بدن کودک را به حرکت وا می دارد. قبل از آغاز بازی باید قوانین زیر را به کودکان یاد دهید:

  • غول ها جادوگر‌ ها را دنبال می کنند: برای اینکه غول باشید باید دست های تان را روی سرتان بالا نگه دارید.
  • جادوگر ها به دنبال پری ها هستند: برای اینکه جادوگر باشید باید با دست های خود یک مثلث بالای سرتان ایجاد کنید (مثل کلاه جادوگری).
  • پری ها به دنبال غول ها هستند. برای اینکه پری باشید باید دست های تان را با انگشتان کشیده کنار گوشتان نگه دارید.

کودکان را به دو گروه تقسیم کنید و آنها را با فاصله دو متری از هم قرار دهید. سپس از تیم ها بخواهید فاصله شان را با هم بیش تر کنند و با مشورت با هم گروهی هایشان از میان نام های غول، جادوگر و ‌پری یک اسم برای گروه خود انتخاب کنند. بعد از انتخاب نام آنها را دوباره در فاصله دو متری هم قرار دهید و از آنها بخواهید نام گروه خود را بلند و هم صدا بگویند. به‌عنوان مثال اگر یکی از گروه ها پری نام گرفت و گروه دیگر جادوگر. گروه جادوگر ها باید پری ها را تا رسیدن به جایی امن دنبال کنند و گروه پری ها باید فرار کنند. هریک از کودکان که توسط تیم حریف اسیر شد عضو گروه حریف می شود.

این نوع بازی گروهی کودکانه باعث تقویت مهارت های چابکی، شنوایی و کار تیمی می شود.

بازی گروهی کودکانه

بازی آماده، هدف، شلیک

تعداد افراد مورد نیاز: حداقل چهار نفر

نحوه بازی: برای این بازی به چند چشم بند و یک توپ سبک و نرم نیاز داریم. گروه ها دو نفره هستند و در هر گروهی یک نفر باید چشم بند بزند. نفر دوم هر گروه می تواند هدف را ببیند و هم گروهی اش را که چشم بند دارد راهنمایی کند.

هدف بازی این است که عضوی که چشم بند زده با توپ به عضو‌ گروه مقابل که آن هم‌ چشم بند زده ضربه بزند. هرکس که دو بار با توپ ضربه بخورد از بازی خارج می شود. البته در گروه مقابل عضوی که چشم بند نزده می تواند عضو هدف را راهنمایی کند تا به موقع از جلوی توپ جا خالی دهد.

والدین باید قبل از آغاز بازی به فرزندان خود یادآوری کنند که امنیت آنها از هر چیزی مهم تر است. به آنها یاد دهید دستان خود را هنگام حرکت کردن جلوی بدن خود نگه دارند تا با وسایلی که در مسیرشان قرار دارد برخورد نکنند.

البته کودکان باید بتوانند صدای هم گروهی خود را به درستی تشخیص دهند تا هنگام بازی با شنیدن راهنمایی های گروه مقابل سردرگم نشوند. بعد از تمام شدن بازی با عوض کردن چشم بند میان هم گروهی ها بازی یک نوبت دیگر انجام می شود. البته این بازی گروهی کودکانه برای بزرگسالان نیز مناسب بوده.

ادامه این مطلب در مقاله های بعدی …

منبع: kidshealth.org
بدون نظر
مطالب مرتبط