کتاب خواندن کودکان

تیم آموزشی توت فرنگی، در ادامه قسمت اول، در بخش دوم و نهایی، مقاله ای درمورد “اهمیت کتاب خواندن برای نوزادان و کودکان” را برای شما عزیزان در نظر گرفته است. با ما همراه باشید.

  • بهترین زمان و روش برای خواندن کتاب چه زمانی و چگونه است؟

یک چیز بسیار جالب در مورد کتاب خواندن با صدای بلند این است: این اقدام هیچگونه مهارت و یا تجهیز خاصی را نمی خواهد. فقط وجود شما، فرزندتان و چند کتاب کافی است. در یک زمان کوتاه کتاب را بلند بخوانید، اما این کار را چندین دفعه در روز و یا هفته تکرار کنید. در مورد اتمام کامل یک کتاب نگران نباشید، صفحاتی را برای خواندن انتخاب کنید که شما و کودکتان از آن لذت میبرید.

همواره زمانی را کنار بگذارید تا بتوانید هرروز صفحاتی را برای فرزندتان بخوانید. این کار میتواند قبل از خواب صورت بگیرد. زمانی را برای خواندن انتخاب کنید که کودک شما، خشک و هوشیار بوده و گرسنه نباشد. در ادامه به معرفی چند نکته در مورد کتاب خواندن خواهیم پرداخت.

 

کتاب خواندن کودکان

 

  • در هنگام کتـاب خواندن، نوزاد خویش را در آغوش بگیرید تا احساس امنیت و اتصال نزدیک با شما را لمس کند.
  • اصطلاحات را با بالا و پایین بردن صدایتان در زمان های مناسب برای کودکتان بخوانید. همچنین اگر در توانتان هست، برای هرشخصیت یک صدای مخصوص را درنظر بگیرید.
  • نیاز نیست که دقیقا متن کتاب را دنبال کنید. گاهی اوقات توقف کنید، نظراتی به کتـاب اضافه کرده و در بعضی از صفحات از نوزاد خود در مورد تصاویر سوالاتی را بپرسید. (گربه کجاست؟ ایناهاش. چه گربه سیاه خوشگلی!!) نوزاد شما ممکن است قادر به پاسخ باشد، اما همه این کارها زمینه سازی برای یک نتیجه مطلوب تر در آینده است.
  • در هنگام خواندن از ریتمی آهنگ گونه استفاده کنید، صداهای خنده دار مشابه حیوانات از خود دربیاورید و یا نوزادتان را روی زانو بالا و پایین کنید. هرکاری انجام دهید تا خواندن برای نوزادتان جالب به نظربیاید.
  • کودکان عاشق تکرار کردن هستند و از آن یاد میگیرند. پس هرگز از تکرار چندباره و خواندن چند دفعه ای یک کتاب، نترسید. زمانی که میخواهید یک کتاب را چندین بار بخوانید، در نقاط مخصوص صداهای متفاوت و آشنایی را از خود نشان دهید.
  • زمانی که نوزاد شما بزرگتر شد، او را تشویق کنید تا خودش کتاب را لمس کند و یا کتاب های جلد سخت را در دست بگیرد. شما نمیخواهید که با این کار، کودک کتـاب را جویده و یا در دهانش قراردهد. اما اگر این کار را انجام دهد، متوجه میشود که کتـاب خوردنی نیست!

 

  • چه نوع کتاب هایی برای خواندن مناسب هستند؟

کتـاب هایی که برای نوزادان درنظر میگیریم، باید ساده، دارای تصاویر واضح و دارای متن قابل تکرار باشد. در چندماه اول، نوزاد شما فقط دوست دارد که صدای شما را بشنود، پس شما تقریبا میتوانید هرکتابی را باه هر لحنی بخوانید. از زمانی که کتاب برای کودک شما جالب به نظر رسید، از کتـاب هایی استفاده کنید که تصاویر رنگارنگ جالبی دارد.

کتـاب هایی که درون آنها تصاویر سه بعدی به کارگرفته شده است، برای این سنین بسیار جالب خواهد بود. این کتـاب ها مانند سوپرایزی برای آنها هستند.

 

کارشناس کارول ای.کوییک 

بدون نظر
مطالب مرتبط