محافظت از پوست کودکان در برابر نور خورشید

وقتی با کودک خود به پیکنیک یا گردش می روید، یکی از مهمترین مسائل محافظت از پوست کودکان دلبندتان در برابر نور خورشید است. تیم آموزشی توت فرنگی قصد دارد شما والدین عزیز را راهنمایی کند تا در چنین مواقعی با محافظت از پوست کودکتان لحظات شادی را سپری کنید و از پیکنیک خود لذت ببرید.

چرا محافظت از پوست کودکان در برابر نور خورشید مهم است ؟

همه ما به نور خورشید احتیاج داریم. زمانی که بدن در برابر نور خورشید قرار می گیرد شروع به ساخت ویتامین D می کند، این ویتامین به جذب کلسیم برای ساختن استخوان هایی محکم و سالم تر کمک می کند. در اکثر افراد جذب ویتامین D مورد نیاز از نور خورشید به زمان اندکی نیاز دارد (بقیه ویتامین D باید با رژیم غذایی سالم و مکمل ها تامین می شود).

در همه افراد قرار گرفتن بیش از حد در معرض امواج فرابنفش یا همان UV خورشید می تواند باعث آسیب رسیدن به پوست و چشم، سرکوبی سیستم ایمنی و سرطان پوست شود. افراد حتی در ۲۰سالگی نیز می توانند به سرطان پوست مبتلا شوند.

آفتاب سوختگی چگونه اتفاق می افتد؟

بخشی از نوری که به زمین می تابد را اشعه نامرئی فرابنفش یا UV تشکیل می دهد. وقتی این اشعه به پوست فرد می تابد باعث سوختگی ، برنزه شدن و سایر آسیب های پوستی می شود. اشعه UV با ماده ای شیمیایی به نام ملانین در پوست واکنش می دهد. هنگامی که فرد بیشتر از مجاز در برابر نور خورشید قرار می گیرد و ملانین موجود در پوست توانایی حفاظت از پوست در برابر این امواج را نداشته باشد، آفتاب سوختگی رخ می دهد. با افزایش مدت و شدت قرار گرفتن در امواج خطر میزان آسیب دیدگی بیشتر می شود. برنزه شدن پوست خودش نشانه آسیب دیدگی پوست بوده و به حفاظت پوست هیچ کمکی نمی کند.

چه کسانی به حفاظت در برابر نور خورشید نیاز دارند؟

از همه کودکان باید در برابر نور خورشید محافظت شود. هرچه رنگ پوست فرد روشن تر باشد مقدار ملانین کمتری در پوست فرد برای جذب اشعه UV  و حفاظت از وی وجود دارد. هر چه پوست فرد تیره تر باشد ملانین پوستش نیز بیشتر است. اما کودکان  چه با پوست روشن و چه با پوست تیره به محافظت در برابر امواج UV  نیاز دارند، زیرا هر نوع آفتاب سوختگی یا تغییر رنگ پوست در آنها می تواند آسیب زننده باشد.

 

محافظت از پوست کودکان در برابر نور خورشید

 

در ادامه راه های اصلی حفاظت در برابر نور خورشید آورده شده:

از ضد آفتاب استفاده کنید

همه متخصصان توصیه می کنند همه کودکان فارغ از رنگ پوستشان از ضد آفتاب هایی با SPF۳۰ یا بالاتر استفاده کنند.

از قرار گرفتن در برابر اشعه های مضر خود داری کنید

در ساعاتی از روز که نور خورشید شدید می تابد سعی کنید در سایه بمانید. اگر کودک شما در این ساعات در معرض نور خورشید است حتما از ضد آفتاب استفاده کنید و در طی روز چندین بار تجدیدش کنید.

پوست کودکان خود را بپوشانید

یکی از بهترین راه ها برای محافظت از پوست کودکان پوشاندن آن است. کودکان پوست حساس تری دارند و مقدار ملانین در آنها بسیار کم است در نتیجه پوستشان به راحتی می سوزد. بهترین راه برای محافظت از نوزادان زیر ۶ ماه قرار دادن پوست آنها در سایه با استفاده از وسایلی همچون کلاه نقاب دار و لباس های پوشیده است.

عینک آفتابی بزنید

نور خورشید به چشم ها نیز آسیب می زند. حتی یک روز در معرض نور خورشید بودن نیز می تواند باعث سوختن قرنیه شود. قرار گرفتن طولانی مدت در برابر نور خورشید همچنین می تواند باعث ابتلای فرد به آب مروارید شود. بهترین راه برای محافظت از چشم استفاده از عینک های آفتابی با محافظت صد در صدی در برابر اشعه UV  بوده.

بعضی از داروها پوست را در برابر نور خورشید حساس تر می سازند

از دکتر خود یا دکتر داروخانه درمورد داروهایی‌که کودکتان مصرف می کند بپرسید تا مطمئن شوید چنین داروهایی باعث حساسیت پوستی کودک عزیزتان به نور خورشید نمی شود. اگر به این نتیجه رسیدید که داروی مصرفی حساسیت پوستی او را بیشتر می کند، اقدامات احتیاطی بیشتری را به کار بگیرید.

البته بهترین راه محافظت از کودک پوشاندن پوست و یا در خانه ماندن است. حتی ضد آفتاب ها نیز نمی توانند همیشه از پوست در برابر نور خورشید محافظت کنند.

اگر پوست کودکان دچار آفتاب سوختگی شد چه اقداماتی باید انجام دهم؟

برای درمان آفتاب سوختگی در کودکان کارهای زیر را باید انجام داد:

  • کودک خود را به حمام خنک( نه سرد) ببرید یا از کمپرس آب سرد بر روی پوست کودک استفاده کنید تا دردش تسکین یابد.
  • ژل آلوئه ورا (که در بیشتر داروخانه ها یافت می شود) را بر روی مناطق سوخته پوست بمالید.
  • از کرم مرطوب کننده برای هیدراته کردن پوست و درمان خارش کودک استفاده کنید. در آفتاب سوختگی های شدید در کودکان بزرگ‌ تر از دو سال لایه ای نازک از کرم هیدروکورتیزون را بر محل سوختگی بمالید تا درد کودک تسکین یابد.

منبع: http://m.kidshealth.org

بدون نظر
مطالب مرتبط