اصول خوردن صبحانه

تیم پژوهشی توت فرنگی در مقاله قبل سعی کرد تا شمارا با قسمت هایی از اصول صحیح خوردن صبحانه را آشناکند. در این مقاله با قسمت دوم و نهایی این مبحث مهم در خدمت شما عزیزان هستیم.

  • شرایط خوردن صبحانه را فراهم سازید

بسیار سخت است که هرروز صبح غذایی سالم را آماده کنید. زیرا شما خودتان عجله دارید و کودکان هم سریع باید به مدرسه بروند. پس به پیشنهاد های زیر فکر کنید تا زمانی که شما و کودکان عجله دارند، آنها و خودتان بتوانید با خوردن صبحانه ای سالم از منزل خارج شوید:

  • فقط صبحانه های سالم را در آشپزخانه خود سرو کنید
  • تا حد ممکن همه چیز را شب قبل آماده کنید (ظروف و وسایل را آماده کنید. میوه ها را قاچ کنید و …)
  • همه را ۱۰دقیقه زودتر از خواب بیدار کنید
  • اجازه بدهید بچه ها در برنامه ریزی و آماده ساز صبحانه کمک کنند
  • از غذاهای آماده سالم (ماست های میوه ای، دانه های آماده همراه با شیر و…) در مواقعی که زمان کمی موجود است، استفاده کنید

اگر در اول صبح بچه ها گرسنه نیستند، صبحانه ای را برای آنها آماده کنید تا آنها در اتوبوس یا بین کلاس هایشان میل کنند. میوه های تازه، کورن فلکس (غلاتی که با شر مخلوط میشوند)، مغزیجات و نصف کره بادام زمینی و موز هم سریع آماده شده و هم بسیار مقوی هستند. اگر کودک شما عادت به خوردن صبحانه خارج از خانه دارد، با مسئولین مدرسه و یا مهدکودک صحبت کرده و ببینید آنها غذایی سالم و مناسب را ارائه میدهند یا خیر.

سرو مداوم شیرینی، کلوچه و شکلات در وعده صبحانه تنها شکر و کالری بالا داشته و ارزش غذایی پایین را شامل میشود. پس مهم است که چه چیزهایی را سر سفره نیاوریم. قبل از خرید این مواد، برچسب ارزش غذایی آنهارا در پشت محصول با دقت مطاله بفرمایید.

اصول خوردن صبحانه

  • ایده هایی برای صبحانه

وعده صبحانه فقط شامل همان خوردنی های سنتی نمیشود. شما میتوانید خیلی چیزهارا با هم مخلوط کرده و چیز جدیدی درست کنید. حتی میتوانید از باقیمانده غذای شب گذشته استفاده کرده و مطمئن باشید انرژی مورد نیاز کودک در طول روز را فراهم خواهدکرد.

سعی کنید غذایی متعادل که شامل تمامی کربوهیدات، پروتئین و فیبر باشد برای صبحانه تهیه کنید. کربوهیدرات ها منبعی مناسب برای تامین انرژی فوری برای بدن هستند. انرژی حاصله از پروتئین ها بعد از مصرف کربوهیدراتها به مصرف خواهند رسید. فیبرها باعث احساس سیری در افراد شده و مانع پرخوری آنها میشود. زمانی که فیبر با نوشیدنی های سالم همراه شود، به هضم غذا و کاهش کلسترول کمک کرده و از یبوست جلوگیری میکند.

منابع مغذی از این مواد غذایی شامل موارد زیر هستند:

کربوهیدرات­ها: کورن فلکس های دانه ای (گندم، میوه ای و …) – برنج قهوه ای- نان های سبوس دار، شیرینی کره ای- میوه ها- سبزیجات

پروتئین: لبنیات بدون چربی یا کم چرب – گوشت – تخم مرغ – مغزیجات – دانه ها- لوبیای پخته شده

فیبر: نان های دانه ای – کورن فلکس – برنج قهوه ای- مغزیجات – حبوبات – سبزیجات و میوه­ها

در آخر اجازه بدهید که کودکانتان ببینند که چطور با لذت صبحانه را برای اعضای خانواده مهیا میکنید. حتی اگر میخواهید یک لیوان شیر با موز را برای بچه ها آماده کنید، طوری عمل کنید که متوجه اهمیت این وعده غذایی و لذت آن بشوند.

 

دکتر ماری ال.گاوین

بدون نظر
مطالب مرتبط