اختلالات اضطراب در کودکان

اِلا یک فرد نگران بود. هرروز صبح او نگرانی بابت از دست دادن اتوبوس خودش داشت، اما در طول یک سال حتی یکبار هم آن را از دست نداد. هربعدازظهر بابت اینکه ظرف ناهار مورد علاقه اش را به دست نیاورد و یا اینکه سرکلاس علوم امتحانی گرفته شود و او آمادگی لازم را نداشته باشد احساس نگرانی و اضطراب داشت. هرشب که میشد در مورد اتمام تکالیف خودش و اینکه آیا روزبعد لباسی مناسب پوشیدن خواهد یافت یا خیر ابراز نگرانی میکرد. والدین او گمان میکردند که این رفتارها درمسیر رشد او بوده و طبیعی هستند. اما زمانی که معلم آنها در مورد تاثیرات بد این اختلالات اضطراب در نمره های اِلا و روابط او با همکلاسی هایش صحبت کرد، والدین او به این نتیجه رسیدند که وقت دیدن دکتر و پیداکردن راه حل هایی برای خاتمه دادن به نگرانی های او است.

اضطراب چیست؟

اضطراب یک شکل خاصی از استرس است و می تواند به اشکال خاص توصیف شود: فیزیکی، احساسی و نگاهی که دیگر افراد از خارج این قضیه خواهند داشت. اضطراب مستقیما به این نگرانی که چه اتفاقی ممکن است بیفتد مربوط است. نگرانی درمورد اینکه چه اتفاق ناگواری ممکن است بیفتد و یا اینکه احتمال خطر وجود دارد یا خیر از این دست موارد هستند.

اضطراب یک واکنش طبیعی بدن انسان و در واقع یک عملکرد بیولوژیکی مهم است: یک زنگ هشدار در مواقع احساس خطر و یا تهدید! زمانی که بدن و ذهن واکنش نشان می دهند ما آنها را در فیزیک خودمان احساس خواهیم کرد. مواردی مانند سرگیجه، تپش قلب سریع، تنفس سخت و دست و پاهای لرزان از نشانه های آن است. این احساسات به دلیل ترشح سریع و زیاد آدرنالین بوده که بدن را برای فرار از خطر آماده می کند. به این پاسخ ها اصطلاحا جنگیدن-پرواز (Fight-Flight) میگویند.

این پاسخ های بدن همواره اتفاق می افتند و فقط چند ثانیه برای بخش تفکر مغز (کورتکس) زمان میبرد که حقیقی بودن این تهدید را بررسی و روش کنترل آن را ارائه کند. زمانی که کورتکس پیغام عدم حقیقی بودن تهدید را ارسال میکند، این پاسخ ها غیرفعال شده و سیستم عصبی شروع به آرام شدن میکند.

اضطراب معمولی

قطعا افراد مختلف در زمان هایی اضطراب و نگرانی را تجربه کرده اند. بازه این تجربه با توجه به شخص و وضعیت، می تواند از یک اضطراب بسیار معمولی تا یک ترس بزرگ درجه بندی شود. عکس العمل سریع در مقابل چالش ها و نگرانی های ناشناخته در تمام سنین امری طبیعی است. زمانی که شما یک ارائه مهم دارید و یا زمانی که زندگی سخت و گیج کننده می شود این احساس را خواهید داشت. کودکان نیز ممکن است حالات مشابه آن را احساس کنند. مثلا زمانی که آزمون مهمی را پیش رو دارند و یا مدرسه آنها تعویض می شود. این اتفاقات اضطراب عادی را نشانه می رود و اغلب با سوال “اگر چنین شود” شروع خواهدشد. اگر این اتفاق بیفتد من چه کاری می توانم انجام دهم و سوالات مشابه آن، نشانه یک اضطراب معمولی است.

بعضی از اضطراب ها معمولی و اتفاقا مفید هستند زیرا به ما کمک می کند که همواره هشیار مانده و برای بهترین عملکردمان آماده باشیم. اما اضطراب شدید و یا تکرار بسیار آن باعث درهم شکستن این قواعد خواهدشد. این اختلالات در مواقعی باعث از دست رفتن بعضی از توانایی ها و درموارد خیلی شدیدتر باعث از دست رفتن لذت زندگی می شود.

بخش آموزشی سایت توت فرنگی، در قسمت دوم مقاله با انواع اختلالات اضطراب، دلایل و نشانه های آن در خدمت شما خواهد بود.

 

دکتر دارسی لینس

 

ادامه دارد …

بدون نظر
مطالب مرتبط