تب کودک

تب کودک به هیچ وجه یک بیماری نیست، بلکه بخش مهمی از فرآیند التیام و درمان در بدن آنهاست.

اکثر محققان معتقدند درصد بالایی از والدین به فوبیای تب در کودک خود دچار هستند، به این معنی که قبل از بروز تب در کودک دائما نگران هستند و حتی گاهی ممکن است دچار توهم شوند و درحالی که کودکشان تب ندارد اقدام به درمان کودک می کنند. ‌اکثر آنها تب را آسیب رسان می دانند و قبل از اینکه درجه تب در فرزندشان بالا برود از درمان های دارویی مثل قرص استامینوفن یا ایبوپروفن استفاده می کنند.

هیچ نیازی به نگرانی و مراجعه به کشوی دارو ها و خوراندن انواع دارو ها به کودکتان نیست. ‌بهتر است بدانید تب کودک  علامتی است از مبارزه ی بدن آنها با انواع عفونت ها. عفوت هایی مثل سرما خوردگی، آنفولانزا، یا عفونت گوش. تب به تنهایی هرگز نمی تواند یک بیماری باشد. مطالعه ای که در یکی از مجلات معتبر به چاپ رسیده معتقد است کودکانی که در اولین سال تولدشان به دلیل ابتلا به بیماری ها دچار تب می شوند در مقایسه با کودکانی که در سال اول تولد تب کرده اند کم تر به آلرژی دچار می شوند.‌

مهم تر از همه اینکه تب می تواند به کودک شما در شکست بیماری ها کمک کند، بسیاری از بیماری باعث فعال شدن میکروب ها در دمای بدن می شود. وقتی کودک شما تب می کند دمای بدنش بالا می رود تا تولید مثل باکتری ها متوقف شود. تب کودک تاثیر دیگری نیز دارد و باعث فعال تر شدن سیستم ایمنی بدن آنها می شود.

در حقیقت مغز انسان یک مکانیزم تنظیم درونی دارد که از رسیدن تب به ۴۰ درجه جلوگیری می کند که از بالا رفتن بیش از حد تب های عفونی جلوگیری می کند. اگر درجه حرارت بدن از ۴۰ درجه بیش تر شود می تواند باعث آسیب رسیدن به کودک شما شود. چنین تب هایی تحت شرایطی خاص مثل اختلال در سیستم عصبی مرکزی ایجاد می شود.

تب کودک

حقایقی در مورد تب کودک

  • تب ها را تنها زمانی که باعث ایجاد ناراحتی می شوند باید درمان کرد.
  • درمان تب معمولا تنها ۲ تا ۳ درجه تب را پایین می آورد. تنها ۴ درصد از کودکان به خاطر بالا رفتن تب به حمله ناگهانی دجار می شوند که علائمی مثل از دست دادن هوشیاری برای چند لحظه، چرخش چشمان به سمت عقب، لرز، و خشک شدن بدن را از خودشان نشان می دهند.
  • ظاهر کودک شما مهم تر از آنچه در دماسنج می بینید بوده.
  • اگر تصمیم به عدم درمان تب در کودک گرفتید باید حواستان به تب باشد، تا در صورت مراجعه به پزشک اطلاعات بیش تری در اختیار او قرار دهید. الگوی پیشرفت تب می تواند به پزشک درتشخیص دقیق بیماری و تجویز درمان مناسب کمک کند.
  • سعی کنید درد کودک خود را تسکین دهید.
  • اغلب والدین می دانند که تب بالا در کودکان می تواند باعث ایجاد ناراحتی در آنها شود. خوشبختانه اکثر کودکان تاثیرات تب را تا رسیدن آن به ۴۰ درجه متوجه نمی شوند. در چنین شرایطی می توان از استامینوفن یا ایبوپروفن برای تسکین درد در کودک استفاده کرد. اگر از دارو ها برای درمان تب در کودک خود استفاده می کنید حتما به دز تجویر شده توسط پزشک دقت کنید. مصرف دز دقیق هر دارویی بسیار مهم است زیرا استامینوفن می تواند باعث صدمه به کبد و مصرف بیش از حد ایبوپروفن باعث آسیب به کلیه می شود. هرگز نباید از آسپرین برای درمان تب کودک یا نوجوانان استفاده کرد. ترکیب آسپرین و عفونت های ویروسی می تواند منجر به سندروم ری شود. البته بعد از ۱۸ سالگی خطر ابتلا به سندروم ری در افراد از بین می رود.
  • اگر می خواهید از درمان های خانگی استفاده کنید نوشیدنی های خنک بهترین گزینه ممکن است، همچنین می توانید پنکه ای را در کنار تخت کودک قرار دهید تا باعث گردش هوا در اتاق شود و یا از اسفنج خیس شده با آب ولرم برای پاشویه کودک استفاده کنید.

چه موقع به پزشک مراجعه کنیم؟

در مواقعی که تب کودک با علائم دیگری نیز همراه باشد باید آنها را نزد پزشک ببرید. این علائم شامل:

  • طول کشیدن تب تا بیش از پنج روز
  • درجه تب بالا همراه با بی حالی یا خارش پوست به شکل غیرعادی، سر درد شدید، حساسیت به نور، سرگیجه و‌ گردن درد.
  • ناله های دائمی و بی وقفهب

منبع: http://www.parents.com

بدون نظر
مطالب مرتبط