آموزش حروف الفبا

یک روانشناس کودک در همدان با تأکید بر اینکه بیش‌فعالی یک ظرفیت برای ارتقاء، رشد و تعالی کودکان محسوب نمی‌شود، گفت: والدین برای درمان بیش‌فعالی ضمن دارودرمانی باید راهکارهای روانشناسی را در پیش گیرند.

آموزش حروف الفبا، اساس خواندن و نوشتن است. کودکان تقریبا از سن دو سالگی، به یادگیری الفبا علاقه نشان می دهند. برخی از بچه ها الفبا را به سرعت یاد می گیرند، اما بچه های دیگر به تکرار و زمان بیشتری برای یادگیری حروف نیاز دارند. در اینجا چند روش برای آموزش حروف الفبا پیشنهاد می شود.

۱- حروف الفبا را با ترانه و آواز بخوانید.

وقتی حروف الفبا را با آهنگ برای کودکتان می خوانید، با روش سرگرم کننده ای با الفبا آشنا می شود و لذت بیشتری می برد. از زمانی که فرزند شما نوزاد است تا وقتی که بزرگتر می شود برایش نوار آموزش الفبا بگذارید تا گوش کند. بعد از مدتی اجازه دهید کودک خودش به تنهایی ترانه ها را بخواند( معمولا کودکان به طور طبیعی خودشان شروع به خواندن می کنند!) بچه ها عاشق سی دی های آموزشی هستند که در آن اسباب بازی ها به جای حروف الفبا صحبت می کنند و صدای حروف را در می آورند. این شیوه واقعا به بچه ها کمک می کند که به همان خوبی که اسباب بازی ها حرف می زند، حروف را تکرار کنند و به تدریج با الفبا آشنا شوند.

۲- کتاب های الفبا بخوانید.

برای فرزاند خود انواع کتاب های آموزش الفبا را بخوانید، حتی وقتی فرزند شما نوزاد است، برایش شروع به خواندن الفبا کنید. تکرار، واقعا به بچه ها کمک می کند که در سنین پایین الفبا را یاد بگیرند.

۳- حروف الفبا را با کاغذ گلاسه رنگی درست کنید.

یک روش بسیار خوب برای آشنا کردن بچه ها با الفبا، استفاده از کاغذ رنگی برای درست کردن حروف است. این روش نوعی فعالیتِ آمادگی برای نوشتن است، زیرا کودکان یاد می گیرند از انگشتان خود استفاده کنند تا حروف الفبا را نقاشی کنند. فعالیت های پیش از نوشتن علاوه بر توانایی گرفتن مداد در دست، شامل استفاده از قیچی، کشیدن شکل حروف، رنگ آمیزی، برش و… می باشد که کودک با تمامی این مهارتها در این روش آموزش آشنا می شود، علاوه بر این کودکان از لمس کاغذ گلاسه و براق بودن این نوع کاغذ لذت می برند. این شیوه شامل سه مرحله می باشد :
•مرحله اول آشنا کردن کودک با حروف الفبا است. حروف را به فرزندتان نشان دهید. او سعی می کند حروفی که با کاغذ رنگی درست شده را نقاشی کند. بهترین شیوه آموزش حروف الفبا این است که صدای هر حرف را بگویید. هر لحظه که کودک یکی از حروف را نقاشی می کند، آوای آن حرف را به او بگویید.
•مرحله دوم همخوانی با کودک است. حروف مختلف را به کودک نشان دهید و از او بپرسید که چه حرفی است. بارها و بارها این کار را در طول روز انجام دهید تا حروف الفبا در ذهن کودک نقش ببندد. اگر این مرحله برای کودک سخت است، مرحله قبل را تکرار کنید تا بتواند راحت تر این مرحله را انجام‌ دهد.
• مرحله سوم به یاد آوردن لغات است. این مرحله را زمانی انجام دهید که کودک به دو مرحله قبل مسلط باشد. حروف را جلوی کودک بچینید و نام هر حرف را بگویید و از او بخواهید آن حرف را نقاشی کند.
فرزند شما با آموزش الفبا از طریق درست کردن حروف با کاغذ کلاسه و یا نقاشی کردن آن حروف، ساختار حروف الفبا، چگونگی نوشتن و نحوه تلفظ آن را یاد می گیرد.

۴- آموزش الفبا از طریق پازلهای الفبایی

آموزش الفبا از طریق پازل روش جالب و هیجان انگیزی برای فرزند شما است. این یک روش فوق العاده برای تمرین لغات و افزایش مهارت های لغوی کودک نیز به شمار می رود.

۵- آموزش الفبا از طریق شعر

این روش یکی از بهترین روش های آموزش است که به کودکان چگونگی نوشتن حروف را یاد می دهد. آموزش حروف الفبا از طریق شعر روش سرگرم کننده ای است که کودکان از این طریق یاد می گیرند که چگونه شکل صحیح حروف را بنویسند. اشعاری که به طور ماهرانه به کودک کمک می کنند تا ساختار کلمات را به خاطر بیاورد! و سرانجام بتواند حروف بزرگ و کوچک را بنویسد.

سرپرست گروه : فرشته عبدلی

https://teachingmama.org/

بدون نظر
مطالب مرتبط